Siyasal yabancılaşma sürecinde Türkiye

Öve öve bitiremedikleri yeni siyasal sistem sorun çözmüyor, tam tersine hem kendisi sorun haline gelmiş durumda ve hem de soru üretiyor.      Öncelikle halkın hâkim gücünü gösteren parlamentoyu...

Öve öve bitiremedikleri yeni siyasal sistem sorun çözmüyor, tam tersine hem kendisi sorun haline gelmiş durumda ve hem de soru üretiyor.

      Öncelikle halkın hâkim gücünü gösteren parlamentoyu etkisizleştirdi. Sonra hükümet etmenin en temel kaynaklarından olan bakanlıkları "müsteşarlıklara" dönüştürdü ve cumhurbaşkanlığına bağlı eğitim komisyonlarının kontrolüne bıraktı.

      Gidin taşraya, milletvekillerinin nasıl çaresizlik içinde seçmenlerine dert anlatamadıklarını görün.

      Neden böyle?

Çünkü meclis geleneksel o bildiğimiz meclis değil. Saraydan gelecek "uygun gördüğümüz kanun tasarısı budur" dedikleri metinleri bir torbada toplayıp, genel kurulda, kaldır-indir hesabıyla çoğunluğun gücünü her seferinde gösterme yeri haline geldi.

Bakanlıklar ise özerk karar alma merkezleri olmaktan çıkarıldı. Bu haliyle yetkin bir kuruluş olmanın ötesinde, yukarıdan gelecek emirlere ya da komisyon kararlarına uyan, uygulayıcı olarak bunları düzenleyip kurallara çeviren kurumlara dönüştü.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İç dış siyaset karmaşası 18 Temmuz 2020 | 63 Okunma Cemaati aç bırakılan Ayasofya 15 Temmuz 2020 | 99 Okunma Niye medeniyet yapamıyoruz? 13 Temmuz 2020 | 82 Okunma Eğitim sorunu ne olacak? 11 Temmuz 2020 | 133 Okunma Siyasal yabancılaşma sürecinde Türkiye 08 Temmuz 2020 | 49 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar