Niye medeniyet yapamıyoruz?

Neden bir medeniyet yapamıyoruz biliyor musunuz? Neden Batı medeniyetinin nimetlerine koşuyoruz da kendi özümüzden yükselen üst değerler sistemi kuramıyoruz?Sorunun elbette uzun cevabı var. Ancak ben size en kısasını veriyim....

Neden bir medeniyet yapamıyoruz biliyor musunuz? Neden Batı medeniyetinin nimetlerine koşuyoruz da kendi özümüzden yükselen üst değerler sistemi kuramıyoruz?

Sorunun elbette uzun cevabı var. Ancak ben size en kısasını veriyim. İçinde bulunduğumuz sosyal, siyasal, kültürel ve felsefi sefalete bakın cevabı orada verilmiş.

Daha dün, iki yazarın çark etme davranışı vardı Yeniçağ'da. Okudunuz.

Biri, saraya danışman olarak atanmazdan evvel, "'Fatih'in Ayasofya Bedduası' diye bir geyik almış başını yürüyor. Halâ da devam ediyor. Vakfiyenin hiçbir yerinde Fatih'e ait böyle bir ifade geçmez, üstelik vakfiye zaten bu maksatla hazırlanmamıştır" diye yazmış, Cumhurbaşkanlığına danışman olarak atandıktan sonra ise; "Ayasofya'yı 1934'te biz kapattık ve 86 sene sonra yine biz açtık! Mâbedin müze hâline getirilmesi memlekette o senelerde gayet şiddetli şekilde esen inkılâp rüzgârlarının tatsız bir neticesi idi" diyor.

Bir başkası ise, önce "Ayasofya meselesini keşke tartışsaydık" dedikten sonra her ne olduysa ertesi gün, "bunun tartışılacak bir tarafı yok" diyor.

Diyeceksiniz ki bunun medeniyet yaratmakla ne alakası var?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İç dış siyaset karmaşası 18 Temmuz 2020 | 63 Okunma Cemaati aç bırakılan Ayasofya 15 Temmuz 2020 | 99 Okunma Niye medeniyet yapamıyoruz? 13 Temmuz 2020 | 82 Okunma Eğitim sorunu ne olacak? 11 Temmuz 2020 | 133 Okunma Siyasal yabancılaşma sürecinde Türkiye 08 Temmuz 2020 | 49 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar