İYİ Parti meselesi

İYİ Parti zorluklardan geçerek belirli bir noktaya geldi. MHP'de geliştirilen parti içi demokrasi krizinin ve haksız hukuksal kararların sonucunda kuruldu.        Siyasal kimliği açısından parti, MHP'nin...

İYİ Parti zorluklardan geçerek belirli bir noktaya geldi. MHP'de geliştirilen parti içi demokrasi krizinin ve haksız hukuksal kararların sonucunda kuruldu. 

      Siyasal kimliği açısından parti, MHP'nin muadili salt milliyetçi bir parti değildir. 12 Eylül öncesi merkez sağ geleneğin temsil ettiği milliyetçilikle, MHP geleneğinden gelen milliyetçilerin ağırlıklı olduğu, merkeze doğru yürüme amacında olan demokrat bir partidir.

      Yeni kurulmuş, birkaç seçim geçirmiş, önemli başarı kazanmıştır. Ancak son kongreden sonra parti içi tartışmalar, yön değiştirerek bizzat partinin kendisine yönelmiştir.

      Hatırlayın, bir grup etkin kurucu üye, son kongrede üzerlerinin çizildiğini söyleyerek, genel merkezin listesinin dışında ikinci bir liste çıkarıldığından hareketle parti içi bir tartışma başlatmıştı.      Parti içi tartışmalar hemen her il ilçe kongrelerinde de illa olur. Çünkü tüm siyasal davranışlar amaca yöneliktir. İster partili birey olsun, isterse parti hayranı birey, eğer kişi, bir ya da birkaç amaca yönelmişse, bu durumda işin içine rekabet girer.

Rekabet eden her bir kişi, rekabeti, kendi kişilik ve karakter özelliklerine göre yapar. Böyle bir durumda ortaya, mert karakterler de çıkabileceği gibi, tersi olanlar da çıkar. Böylece siyasi çarşı, bir karakterler ve kişilikler savaşına dönüşür. İşin içine bir de ihtiras girdi mi, ortalık toz duman olur.

Bu insan psikolojisinin yansımasıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Denetimden kaçmak millilik midir? 30 Kasım 2020 | 121 Okunma Neden iktidara katılmıyoruz? 28 Kasım 2020 | 167 Okunma Öğretmenlik ve gelecek inşası 25 Kasım 2020 | 61 Okunma Sorun Arınç'tan daha büyüktür 23 Kasım 2020 | 869 Okunma Siyasi krizde miyiz? 21 Kasım 2020 | 246 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar