İslam ismiyle bağdaşmayan spor oyunları!..

Yeni Akit Gazetesi Yazarı Ahmet Gülümseyen'in bugünkü (12.08.2022)''İslam ismiyle bağdaşmayan spor oyunları!..'' başlıklı yazısı.

İslami ve Dayanışma Oyunları. Bu bir spor organizasyonu olarak gözükse de, üzerinde o kadar ‘tartışılması’ gereken konu var ki. 

Eskiler çok iyi bilir, çocuklar bir araya gelerek ‘oyunlarla’ nasıl hoşça vakit geçirirlerdi. Ne zamanki oyunları Müslüman kimliğimizle bağdaşmayan, İslami hassasiyetten uzak, spor adı altında beşeri kurallarla bu hale getirildi, işte o oyunlarımız çocuk ve gençlerin fıtratına aykırı, rekabetçi/yarışmacı kimliğine büründü. 

Kural koyucular dediler ki ‘Benim anlayış ve sistemimize’ uyacaksın ki, yarışabilesin, sonrasında ise ‘oyunuma’ katılım sağlayıp derecede yaptığın için seni ‘maddiyatla’ ödüllendireceğim.’ Onlara göre sportif başarıya giden her yol mübah. Deyim yerindeyse, kuralarıma rıza göster ki seni İslam ile bağdaşmayan, bir nevi şöhretin/paranın/kapitalizmin ‘uşağı’ yapayım. Sonrası malum. Sporcu kendini genç, pişmemiş bir yaşta rekabeti gerektiren ‘bulanık’ ortamda, nefsinin kölesi haline getirilebiliyor. Tabii bu süreç durduk yerde veya günümüzde...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aslan payı Alman teknik adam Kuntz’a!.. 28 Eylül 2022 | 36 Okunma Diyarbakır Hani’den gelen ‘Tekerlekli Basketbol’ talebi neden karşılıksız kalmamalı? 25 Eylül 2022 | 24 Okunma CHP ile oluşan modern spor anlayışı! (1) 23 Eylül 2022 | 52 Okunma Milli Takım ‘molasında’ Trabzonspor ve TFF 21 Eylül 2022 | 123 Okunma Engelli bireyler için ne yapabilir ki? 18 Eylül 2022 | 47 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar