ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Türk futbolu aşkına ‘tıp’!

Türk sporunun içinde yer aldığı durumu en güzel özetleyen kelime ‘tıp’ .

Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen Yeni Akit Gazetesi
24 Ekim 2018 | 4.1 K

Türk sporunun içinde yer aldığı durumu en güzel özetleyen kelime ‘tıp’.  Bu kelime ilk akla teşhis ve tedaviyi manasına gelirken, bir diğer anlamı ise bir iki üç ‘tıp’,  sessizlik lütfen, anlamına geliyor. Her iki kelime yan yana gelip ortak anlam taşıyan en uyumlu haftayı oluşturdu ligin dokuzuncu haftası. Galatasaray’ın Bursa karşısında 2 puan kaybı ve Beşiktaş’ın Göztepe karşısında mağlup olması, her iki takımın ligdeki durum itibariyle teşhis ve tedaviyi gerektirecek bir durum. Aynı takımların, bugün ve yarın Avrupa maçları düşünüldüğünde akla ilk gelen, çocukluk yıllarında oynadığımız ‘tıp’ sessizlik oyunu. Bu takımlarımızın ‘hatırına’ bu akşam ve yarın ki Türk futbolunun önemli maçları için, biraz ‘sessizlik’ lütfen diyoruz!..

DENİZLİ YÖNETİMİNDEKİ KASIMPAŞA…

Kasımpaşa’da Mustafa Denizli rüzgârı ‘sert’ esmeye devam ediyor. Göztepe karşısında 3-1 mağlup eden Denizli yönetimindeki Kasımpaşa, bu sezon Süper Lig’in en az golünün atıldığı haftada, Akhisarspor’u 5-0 gibi net bir skorla mağlup edince gündem oluşturdu. Şimdi merak konusu, bu galibiyet ‘rüzgârının’ ne zamana kadar devam edeceği! Tecrübeli teknik adamın, yakın geçmişte çalıştırdıkları takımlara ve alınan sonuçlarına bakıldığında, Kasımpaşa’da göreve geldiği ilk gün ‘performans’  konusunda kaygılarımızı dillendirmiştik.  Bugün ise, Denizli’nin çalıştırdığı Kasımpaşa takımı için, farklı galibiyetler söz konusu. Mustafa Denizli yönetimindeki Kasımpaşa’nın ‘notunu’ vermek henüz erken sayılır. Deneyimli teknik adamın Akhisar maçından sonra yaptığı ‘Uzun bir yolculuk ve zorlu rakipler var. İnşallah böyle devam eder’ sözü, gelecek haftaları ‘bekleyip’ görmekte yarar var, tezimizi desteklemekte…  

‘VAR’I KABÜLLENME ZORUNLULUĞU

Süper Lig’de Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması, tartışılmaya devam ediyor. FIFA ve UEFA eğer Türkiye Futbolunun bağlı olduğu üst kurul ise, o kurulun uygulamaya koyduğu VAR sisteminin kabullenilmesi, kaçınılmaz bir durum! Teknolojik açıdan dünyanın en önemli VAR merkezinin (ligin sekizinci hafta güç kaynağı devre dışı kalsa da) içerisinde yer alan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Merkezi,  Kasım ayında UEFA Elit Hakemlerin Video Yardımcı Hakem Eğitim çalışmasına ev sahipliği yapılacak olması dikkat çekici. Yapılan açıklama da; ‘Video Yardımcı Hakem Sisteminin, 2019-2020 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi ve 2020-2021 sezonunda ise UEFA Avrupa Ligi’nde kullanılmaya başlanacağı hatırlatılarak, Beşiktaş Vodafone Park’taki 2019 UEFA Süper Kupa müsabakasının, UEFA’nın ilk VAR uygulamasına sahne olacağı…’ gerçeğini göz ardı etmemiz mümkün değil….

Devamını Oku