ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ünal Karaman ve Trabzonspor’daki belirsizlik!..

Karadeniz’in Bordo-Mavili ekibi Ünal Karaman ile anlaştığında, akla ilk gelen ‘Trabzonspor’da yeni teknik direktörüyle başarılı yakalayıp, yakalamayacağı?’, yarım asra dayanan Lig Şampiyonluğu özlemi varken, bu özlemin Karamanla ulaşılıp ulaşılmayacağı, sorularının önemini artırıyor! Bugüne kadar 10’u yabancı, toplamda 39 teknik direktör ile çalışılan kulübün durumu, merak ve beklentiyi üst seviyeye çıkarmakla kalmayıp, bu hususta Ünal Karaman’a büyük görev sorumluluk yüklemekte .

Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen Yeni Akit Gazetesi
20 Haziran 2018 | 119

Karadeniz’in Bordo-Mavili ekibi Ünal Karaman ile anlaştığında, akla ilk gelen ‘Trabzonspor’da yeni teknik direktörüyle başarılı yakalayıp, yakalamayacağı?’, yarım asra dayanan Lig Şampiyonluğu özlemi varken, bu özlemin Karamanla ulaşılıp ulaşılmayacağı, sorularının önemini artırıyor! Bugüne kadar 10’u yabancı, toplamda 39 teknik direktör ile çalışılan kulübün durumu, merak ve beklentiyi üst seviyeye çıkarmakla kalmayıp, bu hususta Ünal Karaman’a büyük görev sorumluluk yüklemekte. ‘Sorumluluk erdemliliği, erdemlik ise neticeye gitme konusunda önem taşıyor’ ise, beklentinin gerisinde kalmamak gerek. Bu yol haritası için, Trabzonspor’un başarısında hangi unsurların önem taşıdığını iyi tespitle birlikte, uygulamaya koyulmasındaki önemini karşımıza çıkarıyor!..

TRABZONSPOR’UN ÖRNEK BAŞARISI

Teknik direktörlük konusu gündeme geldiği, başarıya da özlem duyulan bir süreçle birlikte, tarih sayfasına düşülen notlar önem taşıyor. Ligde elde edilen 6 şampiyonluğun altında, Trabzonsporlu teknik adamlar büyük pay sahibi Ahmet Suat Özyazıcı (1975/76, 1976/77, 1979/80 ve 1983/84) ve Özkan Sümer’e (1978/79 ve 1980/81) ait olduğu, rakamlara da yansıyor. Böyle bir tablo ortada iken, 1990/91 sezonunda Trabzonspor’a transfer edilen ve ‘Aralıksız 9 sezon bordo-mavili formayı giyen Ünal Karaman ile özlemi çekilen şampiyonluk neden kazanılmasın?’ şeklindeki sorusunu, kendi kendine sormadan edemiyor taraftar!..

ÜNAL KARAMAN’IN DÜNÜ…

Trabzonspor’un ‘çiçeği burnunda’ki teknik direktörü Ünal Karaman için yakın geçmişini irdelemek, gelecek için ipuçları olabilir(mi?). Karaman’ın bundan önceki görev aldığı Kardemir Karabükspor’a 1,5 yıllık resmi imza atarken takvim yaprakları 2018, yani, bu yıl Nisan ayının 21’ini gösteriyordu. Süper Lig’in 27’nci haftasına denk gelen imza töreninde, Karabükspor’a hikâyeden gelmediğini, son ana kadar mücadele vereceği şeklinde, sarf edilen sözleri umut doluydu. Mağlup ayrılan Sivas ve Antalyaspor yenilgilerinden sonra yeni hedef belirlenmişti; ‘Takımı (Kardemir Karabükspor) yeniden Süper Lig’e taşımak için elimizden geleni yapacağız!’ Batı Karadeniz ekibinin Süper Lig’e vedasını eski teknik direktörü ‘Takımların silahları olur, biz bundan yoksunuz. Sadece disiplinli bir duruşumuz var’ dediğini hatırlıyoruz… Teknik Direktör Ünal Karaman’ın bir buçuk yıllık sözleşmesine rağmen üç aylık Karabük serüveninden sonra, Trabzonspor serüveni başlamış bulunmaktadır. Kariyer ve başarı için, gerek çalıştırıcı gerekse takımı için önem taşımakta. Bordo-mavili ekibin başarıya sadece teknik direktör ile ulaşma şansı yok. Kulübün kendi için de ekonomik ‘darboğazı’ en az kayıpla atlatması için, planları uzun vadeli detaylandırıldığını Sayın Ahmet Ağaoğlu, Başkanlığının arifesinde, ekonomik sorunların, çözüm bekleyen sorunların başında geldiğine vurgu yapmış, çözüm önerisi olarak altyapıyı yeniden organize edileceğinin önemine değinmişti. Karadeniz ekibinin UEFA’nın finansal kontrolü altında olması, konunun ehemmiyetini ortaya koymaya yetiyor... 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER