Zeytin’in gizemli öyküsü!

Zeytinlik alanlarının imara açılması ve zeytinliklere sanayi tesisleri kurulmasına imkân tanıyan düzenleme, TBMM’de tasarıdan son anda çıkarıldı. Çok da iyi oldu! Neden mi? Ülkemizde hemen hemen herkesin...

Zeytinlik alanlarının imara açılması ve zeytinliklere sanayi tesisleri kurulmasına imkân tanıyan düzenleme, TBMM’de tasarıdan son anda çıkarıldı. Çok da iyi oldu! Neden mi?
Ülkemizde hemen hemen herkesin bildiği “Zeytinyağlı yiyemem aman!” türküsünün çağrışımının, Amerikan emperyalizminin bir ürünü olduğu biliniyor.

“Zeytinyağlı Yiyemem Aman” türküsü, 1940’lı yıllarda yürürlüğe konan ABD’nin Marshall Planı’nın bir parçası mı? Türkleri zeytinyağından uzaklaştırmak için mi bu türkü o yıllarda piyasaya sürüldü? Bu iddianın sahibi Prof. Kenan Demirkol;
“Marshall yardımının koşullarından biri Türkiye’nin ABD’den mısırözü yağı almasıdır. Marshall Planı 2. Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında önerilen ve 1948-1951 yılları arasında yürürlüğe konan ABD kaynaklı bir ekonomik yardım paketidir.
Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülke, bu plan uyarınca ABD’den ekonomik kalkınma yardımı almıştır. ABD geçmişten beri dünyanın en büyük mısır üretici ülkesidir. ABD birikmiş olan mısır dağlarını eritmenin bir yolu olarak mısırözü yağı ihracatını keşfetmiştir.

Buna koşut olarak Türkiye’de ilk margarin fabrikası kurulur.
Yine aynı dönemde yüz binlerce zeytin ağacı sökülerek bir katliam yapılır.

Kalan zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağının büyük bölümü ABD tarafından dolar karşılığı alınır ve mısırözü yağı TL karşılığı satılır.
Türk insanı zeytinyağından soğutularak mısırözü yağına ve margarine alıştırılır. Bu amaçla zeytinyağı ‘ısınırsa kanser yapar’ gibi yalanlar uydurmaktan da geri kalınmaz.
Hâlbuki zeytinyağı halk ağzındaki deyişiyle dumanlaşma derecesi en yüksek (en zor yanan) sıvı yağlardan biridir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
3B Formülü! 27 Aralık 2017 | 161 Okunma Bir neslin hayallerini mahvettiler! 25 Aralık 2017 | 284 Okunma “Pes” diyorum, başka da bir şey demiyorum… 22 Aralık 2017 | 156 Okunma Bu mağduriyeti kim giderecek? 20 Aralık 2017 | 157 Okunma Sadık Albayrak-Berat Albayrak 18 Aralık 2017 | 580 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar