Şırnak il olarak kalsın mı kalmasın mı?

Şırnak; kuzeyde Siirt, batıda Mardin, kuzeydoğuda Van, doğuda Hakkâri illeri ve güneyde Irak ve Suriye devletleri ile komşu ilimiz. Beytüşşebap, Cizre, İdil, Güçlükonak, Silopi ve Uludere ilçeleri....

Şırnak; kuzeyde Siirt, batıda Mardin, kuzeydoğuda Van, doğuda Hakkâri illeri ve güneyde Irak ve Suriye devletleri ile komşu ilimiz. Beytüşşebap, Cizre, İdil, Güçlükonak, Silopi ve Uludere ilçeleri. Şırnak’a bağlı 6 ilçe, 137 köy ve 64 mezra olmak üzere toplam 221 yerleşim birimi mevcut.
İl merkezinin ilçelere olan uzaklığı şu şekilde;
Cizre: 46 Km.
Silopi: 75 Km.
İdil: 75 Km.
Uludere: 50 Km.
Beytüşşebap: 111 Km.
Güçlükonak: 83 Km.

Askeri-güvenlik açısından; Şırnak merkez, Cudi, Kato, Gabar, Namaz ve Herekol dağlarının ortasında, terörle mücadele konusunda çok stratejik bir bölgede bulunmakta. Terörle mücadele konusunda daha güçlü adımların atılabilmesi adına 18.05.1990 tarih ve 20522 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 16.05.1990 tarih ve 3647 sayılı yasa ile il statüsüne kavuştu.

Bu noktada sorulması gereken soru şu; il yapılmasının altında yatan gerekçenin halen ortadan kalkmaması ve haliyle terörle mücadele konusunda ciddi sıkıntılar yaşanırken il merkezinin Cizre’ye kaydırılması ne kadar doğru olur?
Nitekim bu konuda şehit Tümen Komutanımız Aydoğan Aydın’ın da bu hususları destekler görüşlerini ilgili makamlara ilettiği de bilinmekte.

Şırnak’ta vatandaşların belini büken bir diğer konu da, bu kadar genç nüfusun olduğu bir yer olmasına rağmen tek bir fabrikanın bile olmaması. Bu köşede her zaman vurguladığımız “daha çok yatırım, daha çok üretim” eksikliği ne yazık ki Şırnak’ta da acı yüzünü göstermekte.
Son iki yıldır terör nedeniyle kazılan hendekler, kurulan barikatlar, eğitimden alınmak zorunda bırakılıp ellerine silah verilen çocuklar, işinden olan babalar ve geride yavrusunun iki parça elbisesi kalan anneler... Tablo maalesef böyle...
Malumunuz, memleketin ıslahı ve refahın tesisi adına devletin yaptığı operasyonlar 8 ay kadar sürdü.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
3B Formülü! 27 Aralık 2017 | 161 Okunma Bir neslin hayallerini mahvettiler! 25 Aralık 2017 | 284 Okunma “Pes” diyorum, başka da bir şey demiyorum… 22 Aralık 2017 | 156 Okunma Bu mağduriyeti kim giderecek? 20 Aralık 2017 | 157 Okunma Sadık Albayrak-Berat Albayrak 18 Aralık 2017 | 580 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar