Erbakan Hoca pilotlardan ne istedi?

Milli Görüş Lideri Refah-Yol Hükümeti Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Kıbrıs Barış Harekâtı’ndaki rolü ne? * Kimilerinin ısrarla dile getirdiği üzere Kıbrıs Barış...

Milli Görüş Lideri Refah-Yol Hükümeti Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Kıbrıs Barış Harekâtı’ndaki rolü ne?

* Kimilerinin ısrarla dile getirdiği üzere Kıbrıs Barış Harekâtı’nı dönemin Başbakanı Bülent Ecevit mi yönetti, yoksa son vuruşu gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Erbakan Hoca mıydı?

* Kıbrıs’ın fethinde Milli Görüş’ün dahli ne kadardı?

Yıl; 1974… Tam da Türkiye’nin Kıbrıs Barış Harekâtı’na başlama günleri… Bülent Ecevit Başbakan olarak temaslarda bulunmak üzere İngiltere’ye gidiyor. Koalisyon ortağı Milli Selamet Partisi (MSP) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Kıbrıs Barış Harekâtı dolayısıyla ABD’nin “6. Filo ile saldırırız” tehdidine yönelik pilotları toplayarak şunu söylüyor:

“6. Filo’ya şehadet dalışı yapabilecek pilotlar bir adım öne çıksın...”

Ne oluyor biliyor musunuz? Pilotların tümü bir adım öne çıkıyor. Peki, sonra ne oluyor? Ortada 6. Filo falan kalmıyor, anında kayboluyorlar. Siyaset biraz da riski göze almaktır…

***

Biraz daha ayrıntı vermek gerekirse;

* Başbakan Bülent Ecevit’in Esenboğa Havalimanı’ndan İngiltere’ye uğurlanışının ardından Başbakan vekili olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, devrin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar’a, “Harekâtı derhal başlatın” emrini verdi.

* Bu emrin alınmasından yarım saat sonra, ‘ABD’nin 6. Filo’sunun İtalya’dan Akdeniz’e açıldığı’ şeklinde bir istihbarat geldi.

* Bu istihbaratı alan Erbakan Hoca, yine Esenboğa Havalimanı’nda pilotlara hitaben bir konuşma yaptı. Toplam 173 pilot “U” şeklinde sıralandı. Erbakan Hoca’nın yanında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar paşa ve kuvvet komutanları vardı.

* Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 6. Filo’nun 15 parça gemiden oluştuğunu, en büyüğünün ise Kennedy uçak gemisi olduğunu, her geminin bacasından bir pilotumuzun dalış yapacağını, Kennedy uçak gemisine ise iki pilotumuzun kamikaze pilotları gibi saldırıp saf dışı bırakacaklarını, bu nedenle 16 gönüllü pilota ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ve gönüllü pilotların üç adım öne çıkmasını istedi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
3B Formülü! 27 Aralık 2017 | 161 Okunma Bir neslin hayallerini mahvettiler! 25 Aralık 2017 | 284 Okunma “Pes” diyorum, başka da bir şey demiyorum… 22 Aralık 2017 | 156 Okunma Bu mağduriyeti kim giderecek? 20 Aralık 2017 | 157 Okunma Sadık Albayrak-Berat Albayrak 18 Aralık 2017 | 580 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar