Çevik Bir, peki ya Brzezinski!..

Yıl; 1998…Yer; İstanbul, Yeni Atlantik Girişimi Toplantısı Kürsüde Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir konuşuyor; * “NATO’nun cepheleri değişti. Türkiye artık bir kanat ülke...

Yıl; 1998…
Yer; İstanbul, Yeni Atlantik Girişimi Toplantısı

Kürsüde Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir konuşuyor;
* “NATO’nun cepheleri değişti. Türkiye artık bir kanat ülke olmaktan çıkarak ön cephe ülkesi haline geldi.”

* “21. yüzyılı şekillendirecek olan Avrasya’da anahtar ülke olan Türkiye’nin, deneyimlerini Balkan, Avrasya ve Orta Asya ülkeleriyle paylaşmak istiyorum. Türkiye politikalarını gerçekleştirmek için yasadışı yöntemlere başvurmaz, bölgesinde güvenliği tehdit etmez, aksine güvenlik sağlar.”

* “Türkiye, Batı’nın tüm ahlaki değerleriyle donanmış Batılı bir ülkedir. Dünyanın 17. büyük ekonomisi ve en hızlı gelişen 10 ülkesinden biri olarak iyi bir örnek teşkil eder. Tüm bunlar Türkiye’ye bir güç merkezi olarak sorumluluklar yükler.”

* “Türkiye bölgesinde barışı ve istikrarı sağlamak için üzerine düşeni yaptı. Tek istediğimiz, tüm müttefiklerimizin bize destek vermesi.”

* “Soğuk savaş sonrası meydana gelen hızlı değişime NATO hazırlıksız yakalandı. NATO olarak Bosna krizinde yeterli teçhizat, organizasyon ve eğitime sahip olmadığımızı, büyük bir trajediye zamanında reaksiyon gösterecek politik iradeye sahip olmadığımızı fark ettik.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
3B Formülü! 27 Aralık 2017 | 161 Okunma Bir neslin hayallerini mahvettiler! 25 Aralık 2017 | 284 Okunma “Pes” diyorum, başka da bir şey demiyorum… 22 Aralık 2017 | 156 Okunma Bu mağduriyeti kim giderecek? 20 Aralık 2017 | 157 Okunma Sadık Albayrak-Berat Albayrak 18 Aralık 2017 | 580 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar