Ak Parti’nin “Çık”mazı, HDP’nin “Çık”ışı

Geçen hafta boyunca iki arkadaşla birlikte Muş, Bingöl, Van, Ağrı, Kars ve Erzurum illeri ile bazı ilçeleri (Erçiş, Doğu Beyazıt, Sarıkamış gibi) kapsayan bir gezi programında Doğu’daydık....

Geçen hafta boyunca iki arkadaşla birlikte Muş, Bingöl, Van, Ağrı, Kars ve Erzurum illeri ile bazı ilçeleri (Erçiş, Doğu Beyazıt, Sarıkamış gibi) kapsayan bir gezi programında Doğu’daydık. Özel aracımızla yaptığımız bu seyahatte seçim öncesi halkın nabzını anlamak doğrultusunda yaptığımız görüşmeler ve katıldığımız miting ve toplantılarda Türkiye’de siyasetin gidişatı ve seçime ilişkin bazı gözlem ve izlenimler edindik. Bulunduğumuz bölgelerde edindiğimiz izlenimler, elbette Türkiye gerçekliğini yansıtmasa da, seçim öncesi Ak Parti’nin açmazları ile HDP’nin yükselişe geçişinin temel dinamiklerini anlamak bakımından önemliydi.

Bölgede Kürt seçmen üzerinde Ak Parti’nin iktidar partisi olması yüzünden etkisini kısmen devam ettirse de erimeye yüz tutan varlığı ve Hüdapar gibi daha çok belirli bölgelerle sınırlı ve daha dindar Kürt seçmenine hitap eden minimal ve marjinal etkisi yanında, dindar ya da “seküler” Kürt seçmenini büyük bir heyecanla bir araya getiren esas ağırlık ve odak noktasının HDP olduğu çok açık bir biçimde gözlemlenmektedir. Kürt seçmenin çoğunluğu, iktidara yönelik tepkisini HDP aracılığı ve onun üzerinden dile getiren bir halet-i ruhiye içindedir. Gözlemlerimiz, muhafazakar ya da başkaca eğilimlere sahip Kürtlerin HDP üzerinden bu kadar “kenetlendiği” bir döneme rastlanmadığını göstermektedir.
Farklı görüş ve eğilimlere sahip Kürt seçmenin çoğunluğunu, daha önce bir köşe yazımda belirttiğim gibi “Kürtlerin Ak Partisi olma yolunda HDP gerçekliğinde” (Milat, 14.05.2015) bütünleştiren ve bir araya getiren farklı saikler olsa da, “Bizler HDP, Bizler Meclise” sloganı ile seçimleri bir “kimlik meselesi” haline getiren Kürtlerin çoğunluğu için HDP, var olmalarının ve kendilerini ifade etmelerinin bir aracı haline geldiği gözlemlenmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milat’ta Yazmaya Veda Etmek Durumunda Kalıyorum! 27 Kasım 2015 | 656 Okunma Milat’ta Yazmaya Veda Etmek Durumunda Kalıyorum! 27 Ağustos 2015 | 547 Okunma Siyasi İslamcılığın Patolojileri -2- 13 Temmuz 2015 | 499 Okunma Siyasi İslamcılığın Patolojileri -I- 09 Temmuz 2015 | 363 Okunma “Akkurt” Müslümanlığı 29 Haziran 2015 | 576 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar