Trollere uyarı

Ne tarih, ne hal ve ne de gelecek davası Allah’ın rızası dışında ise onda hayat yoktur. Zira zulm ile abad olunmaz. Hiç kimse hiçbir hadisatın sebeblerini bütünü ile bilmesi mümkün değildir. Kanaat...

Ne tarih, ne hal ve ne de gelecek davası Allah’ın rızası dışında ise onda hayat yoktur. Zira zulm ile abad olunmaz. 

Hiç kimse hiçbir hadisatın sebeblerini bütünü ile bilmesi mümkün değildir. Kanaat oluşturacak kadar bilinen şey ise, sadece varılan neticenin esbabı ile sınırlıdır. 

Emin olmadığımız hakkında sahih bilgilere sahip olmadığımız ya da bilmediğimiz konularda ihtiyadı elden bırakmamak gerek. 

Kimseye sövmeyin, belki bir gün döner dost olursunuz ya da söverek onu kendinizden uzaklaştırırsınız. Oysa yaklaşımlarımızda güzel ve hikmet esas olmalı ve “Müellefetil Gulub” anlayışı esas olmalı. 

Kimseyi aşırı övmeyin, belki bir gün küsersiniz ya da o kişi yolda çıkar, pişman olursunuz. Her şeyi hakkıyla bilen yalnız Allah’tır.

Hizmet ettiğiniz efendileriniz, yarın sizi Allah’ın elinden alamaz. Ve elde ettiğiniz para, makam, o her ne ise sizin için rahmet değil, gazab vesilesi olur.. Zira “kem alat ile kemalat olmaz!”

Zahidlerden bir zata sormuşlar: “Haklı olarak birini yüzüne karşı övmek uygun mudur?” Cevap vermiş: Haklı olarak da birini yüzüne karşı övmek, onun felaketine sebep olabilir. Çünkü sevdiği kimseyi övmek, aşırılığa kaçar ve yalan karışabilir. Sevmediği kimseyi övmekte ise riya olabilir. 

Bazen bir kimseyi övmekle, övülen kimse sevinir, kendini beğenir, insanlar beni örnek alsın diye gösterişe kapılabilir. Kendini diğer insanlardan üstün görebilir. Halbuki kendini aciz, eksik, günahkâr gören, kibirlenemez, salih amel işlemeye ve haramlardan daha çok sakınmaya gayret eder. Kendisini başkalarından üstün gören kimse ise, bütün faziletlerden mahrum kalır. Övülen kimse, kendisinde bir şeyler olduğunu zanneder. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorgun, umutsuz ve endişeli 26 Ocak 2022 | 1.325 Okunma Nafaka 25 Ocak 2022 | 1.088 Okunma Savaşı kim, nerede ve ne zaman başlatacak? 24 Ocak 2022 | 2.452 Okunma Batı “daha uygar” mı dediniz! 23 Ocak 2022 | 1.035 Okunma İslam “irtica”, Müslüman “mürteci” mi? 22 Ocak 2022 | 604 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar