Planlar sil baştan

Bütün planlar sil baştan. İsrail seçimleri Eylül’de yenilenecek. Seçim sonuçlarına göre koalisyon çalışmaları kaldığı yerden devam edecek.Netanyahu bir koalisyon hükümeti kursa bile...

Bütün planlar sil baştan. İsrail seçimleri Eylül’de yenilenecek. Seçim sonuçlarına göre koalisyon çalışmaları kaldığı yerden devam edecek.

Netanyahu bir koalisyon hükümeti kursa bile, Dahlan’ın büyük çabaları sonucu hayata geçirmeye çalıştıkları, o Veliaht Prens ve Trump’ın damadı Kushner’in de “yüzyılın projesi” diye gündem oluşturdukları proje ağır yara aldı. ABD’nin sponsoru olacağı “Yeni İsrail Haritası”nın artık bir seçim propagandasının kampanyası için bile fazla bir değer yok.

Avrupa kendi derdinde. Daha Brexit tartışması bitmeden, AP seçim sonuçları taşları yerinden oynattı. 2020 sonunda ABD’de seçim var. Trump yeniden aday olacağını açıkladı. Şimdilik Çin’le rekabet ticari bir savaşa dönse de, artık Trump’ın yavaş yavaş gerilimi düşürüp imaj tazelemesi gerek. Mesela Kushner vitrinden geri çekecektir. Trump, Netanyahu’ya desteğini çekince Netanyahu da seçim sonrası bir hükümet kursa bile, o hükümet de uzun ömürlü olmayacaktır.

Bunun anlamı şu: Arap NATO’su başlamadan bitecek. Veliaht Prens, Sisi, PYD, PKK, BAE, Dahlan için bu “yolun sonu” anlamına gelecek.

Trump seçim sürecinde farklı bir imaj çizmek zorunda. Onun için halkla ilişkiler konusunda “İmage Maker”leri tarafından Trump’ın yıpranan imajı onarılmaya çalışılacak, ama bu kolay değil.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şimdi veda vaktidir 01 Eylül 2022 | 7.435 Okunma Devlet adamına saygı 31 Ağustos 2022 | 2.041 Okunma Yasa yapmak 30 Ağustos 2022 | 838 Okunma Bana güven, gerisini merak etme sen 29 Ağustos 2022 | 2.934 Okunma Çorba sever misiniz? 28 Ağustos 2022 | 1.528 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar