İnsanlar birbirini anlamıyor değil

Asıl mesele şu: İnsanlar birbirini anlamıyor değil, anlamak istemiyor.İki konu var temelde, hakikat arayışı ve gerçek? Gerçek rölatiftir. Yani zamana, mekana, kişi ve şartlara göre değişkenlik...

Asıl mesele şu: İnsanlar birbirini anlamıyor değil, anlamak istemiyor.

İki konu var temelde, hakikat arayışı ve gerçek? Gerçek rölatiftir. Yani zamana, mekana, kişi ve şartlara göre değişkenlik gösterebilir. Hakikat ise bütün zamanlar için geçerlidir.

Temel sapma, gerçekle hakikatin birbirine karıştırılması. Pozitivist akıl, mesela bilimi adeta dinleştiriyor, onu hakikatin yerine ikame etmeye çalışıyor.

Kaldı ki, dinde bile “muhkem” ve “müteşabih” naslar vardır. Muhkem değişmez, bunlar daha çok “iman” ile ilgilidir. “Müteşabih” olanlar ise muamelat ile ilgilidir. Mütaşabihlerde muhkem nas dışına çıkmamak kaydı ile ve istikamette bir sapma olmadığı takdirde, değişen, zaman, mekan ve şartlara bağlı olarak temelde “İlahi rıza”yı aramak kaydı ile sınırlı bir şekilde değişkenlikler olabilir. Mezhebler bu şekilde doğdu. Dinler ise iman temelinde ayrışırlar.

Her akımın kendi içinde ayrı kolları...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorgun, umutsuz ve endişeli 26 Ocak 2022 | 601 Okunma Nafaka 25 Ocak 2022 | 1.056 Okunma Savaşı kim, nerede ve ne zaman başlatacak? 24 Ocak 2022 | 2.449 Okunma Batı “daha uygar” mı dediniz! 23 Ocak 2022 | 1.035 Okunma İslam “irtica”, Müslüman “mürteci” mi? 22 Ocak 2022 | 604 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar