Çöle dönme zamanı

Birilerinin görmediği, görmek istemediği bir gerçek var. Zaman zaman yazıyorum ama akademik çevrelerden, siyasilerden, bürokratlardan, basından, iş dünyasından yeterli bir tepki alamıyorum.Ben hayal görüyorum galiba. Bu...

Birilerinin görmediği, görmek istemediği bir gerçek var. Zaman zaman yazıyorum ama akademik çevrelerden, siyasilerden, bürokratlardan, basından, iş dünyasından yeterli bir tepki alamıyorum.

Ben hayal görüyorum galiba. Bu konuda istihbarat örgütlerimizin bir bilgisi yok mu? Mesela, yaklaşık 20 yıldır sorduğum soruyu bir defa daha sorayım.

-Neden bir Milli Bilgi Bankamız, merkezimiz yok, -Neden bir süper bilgisayarımız yok, -Neden milli bir güvenlik yazılımımız yok, -Neden milli bir arama motorumuz, intranetimiz yok, Sosyal mediamız yok. -Neden komponent üretimi konusuna uzak duruyoruz, -Dünyanın aks noktasındayız, ama doğru düzgün bir “Milletlerarası media merkezimiz” yok. -Neden doğru düzgün bir lobi merkezimiz yok. -Neden sanayi kuruluşlarımız arasında bir senkronizasyon, optimizasyon, oryantasyon yok.. Yok, yok yok. Çünkü bunlar birilerinin işine gelmiyor ya da birileri “orada dur” diyor. 2025’e hazır değiliz. 

Haberi duymuşsunuzdur. ARAMCO’yu halka açıyorlarmış! Harika!? ARAMCO dedikleri “Arab Amerikan Co.” demek. Suudi gelirinin çok büyük kısmı bu petrol işletmesinden. Arama yabancılarda, sondaj onlarda, rafine onlarda taşıma onlarda, dağıtım onlarda.. Araplara verilen yerden çıkan kara çamurlu su! Onun parası da, bir kısmı “zekat” fonundan “Vehhabi”lere, RABITA’ya, yani “Rabıta-tül Alem-il İslami”ye, daha doğrusu “Şeyh ailesi”ne gidiyor. Kalanı da, “Saud ailesi” ile diğer Arap aşiretleri arasında paylaşılıyor. En büyük pay Suud ailesine, onlar da bu para karşılığı silah alıyor, ada alıyor, yat alıyor, teknoloji alıyor, müteahhitlik hizmetleri için harcıyorlar. Yani para dönüp dolaşıp tekrar ABD’ye, İngiltere’ye, İsviçre’ye gidiyor. Bu şekilde bir yandan da Vehhabizm’i desteklemiş, Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’yi kontrol altında tutmuş oluyorlar.

Peki ARAMCO’yu halka açmak ne anlama geliyor? A-ABD’nin mi paraya ihtiyacı var? B-Suudilerin mi paraya ihtiyacı var? C-ARAMCO kârını Suud halkı ile mi paylaşmaya karar verdi? D-Hiçbiri! Cevap “D”. Petrol artık ömrünü doldurdu. Kömüre de, petrole de ihtiyaç kalmadı. Yani çok yakında fosil yakıt dönemi kapanıyor. Çok olsa on yıl sonra bu kaynak yasaklanabilir bile. Şimdiye kadar bilinmeyen ve risk de taşımayan yeni enerji kaynakları çok kolay ve ucuz şekilde elde edilebilecek ve bunlar stoklanabilecek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Covid nedir, ne değildir! 25 Kasım 2020 | 2.116 Okunma Akaid, fıkıh, Covid vs.. 24 Kasım 2020 | 1.253 Okunma Aşıla-ma! 23 Kasım 2020 | 3.046 Okunma MS 2021 22 Kasım 2020 | 1.499 Okunma Fiten, Dâbbetü’l-arz ve Neuralink! 21 Kasım 2020 | 1.279 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar