Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman Dilipak Yeni Akit

Ah Malthus ah!

13 Ağustos 2017 | 2.3 K

BM tahminlerine göre, 7,5 milyarlık dünya nüfusu 2100 yılında 11,2 milyara çıkacak. Nüfusun en fazla artacağı kıta Afrika’da 2100’de 4,3 milyar kişi yaşayacak.Asya ve Avrupa’da ise nüfus azalacak.

Afrika’da bu yıl yaklaşık 1,2 milyar kişi yaşarken bu sayının gelecek 50 yıl içinde 3,1 milyara, 2100 yılına kadar ise yaklaşık 4,3 milyara kadar çıkacağı ifade edildi. Afrika ülkelerinden Angola, Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Malavi, Mali, Somali, Uganda, Tanzanya ve Zambiya’nın nüfusunun ise 2100 yılında yaklaşık 5 katına çıkacağı tahmin ediliyor.

Yaşlı bir nüfus beraberinde sağlık sorunlarına sebeb olacak. Sosyal güvenlik sistemi çökecek..

2023 Türkiye için yeni bir başlangıç için eşik olarak görülürken, batı dünyası 2023’ü böyle giderse büyük çöküşün başlangıcı olarak görüyor. 

Thomas R. Malthus, Godwin’in Politik Adalet Üstüne İnceleme’sine cevap olmak üzere 1798’de Nüfus İlkesi Üstüne Bir Deneme’yi yazdı. Godwin’in “tüm hükümetlerin kötü olduğunu, politik düzenlemeler ve mülkiyetin yerleşmiş biçimlerinin insanlığın yaşadığı sorunların esas kaynağı olduğunu ve akıl yoluyla bu sorunların çözülebileceğini” söylemesine karşılık Malthus sorunun bu kadar basit olmadığını, daha derinde yatan nedenler olduğunu öne sürer. Ona göre “nüfus kendisini yaşatacak besinden daha hızlı artar”. Malthus’a göre, İngiltere nüfusunun 7 milyon kadar olduğunun tahmin edildiği bir zamanda, ürünün de bu sayıyı yaşatacak kadar olduğunu varsayımından yola çıkarak şöyle bir öngörüde bulunur: “İlk 25 yılda nüfus 14 milyona fırlayacaktır, yiyecek de iki kat artsa, geçim kaynakları bu artışa denk olurdu. Bundan sonraki 25 yılda nüfus 28 milyona ulaşacaktır. Daha sonra 56 milyon olacak ve geçim araçları bu sayının ancak yarısına yetecektir. Ve ilk yüzyılın sonunda nüfus 112 milyonu bulacak, oysa geçim kaynakları ancak 35 milyonu besleyecektir. Böylece 77 milyon tamamen aç kalacaktır.” Demek ki nüfus geometrik olarak artarken (1, 2, 4, 8, 16, 32…), besinler aritmetik olarak arttığından (1,2,3,4,5…), besinler nüfusu karşılayamayacaktır.”

Doğum kontrolünü savunanlar iddialarını bu teoriye dayandırırlar. Bu onlara göre bilimsel ve rasyonel bir tesbittir.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER