İnanç Boşluğu

Son zamanlarda ateizm, deizm ve agnostisizm gibi akımlara savruldukları söylenen insanlarımızın içine yuvarlandıkları felaketler, Hac suresinin 30-31. ayetlerindeki uyarı ve temsilleri hatırlattı. Önce Hac...

Son zamanlarda ateizm, deizm ve agnostisizm gibi akımlara savruldukları söylenen insanlarımızın içine yuvarlandıkları felaketler, Hac suresinin 30-31. ayetlerindeki uyarı ve temsilleri hatırlattı. Önce Hac 30:

“…Öyleyse artık [Allah’ın yasaklamış bulunduğu her şeyden ve en çok da] inanç ve uygulama olarak puta taparlığın her türlü bayağılığından (evsân’dan) uzak durun; asılsız her türlü sözden kaçının.” 

Ayetteki “evsân” (lafzen ‘putlar’) terimi sadece düzmece tanrıları simgeleyen nesnel ve somut imajlara değil, en geniş anlamıyla, asılsız inanç ve uygulamalara ya da sahte değerlere “bağlanma” eğilimiyle bir arada düşünülebilen her şeye işaret eder; bunun içindir ki, hemen ardından yalandan yani “her türlü asılsız sözden” kaçınma buyruğu gelir (Kur’ân Mesajı). Hac 31’de ise müthiş bir temsil yer alır: 

“Ve bütün bunları, O’ndan başka şeylere tanrısal nitelikler...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ahiretten gafil olanlar 17 Mayıs 2022 | 95 Okunma “En İyiler ve En Kötüler” 10 Mayıs 2022 | 86 Okunma Af ve Mağfiret Günleri 03 Mayıs 2022 | 42 Okunma Ömre Bedel Gece 26 Nisan 2022 | 103 Okunma Oruçla Takvâyı Kuşanmak 19 Nisan 2022 | 126 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar