ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Fırat’ın doğusuna dikkat

Türkiye’nin İdlib’deki statüsü ve kazanımları, Başkan Erdoğan’ın Tahran zirvesi ve sonrasındaki mücadelesi neticesinde korunuyor .

Abdullah Yıldız
Abdullah Yıldız Yeni Akit Gazetesi
24 Eylül 2018 | 4.9 K

Türkiye’nin İdlib’deki statüsü ve kazanımları, Başkan Erdoğan’ın Tahran zirvesi ve sonrasındaki mücadelesi neticesinde korunuyor. Ne kadar sürer, Ortadoğu’dan kazançla çıkabilir miyiz, zaman gösterecek. Devletlerin, özellikle referansları İslam olmayan ülkelerin çıkarları söz konusu olduğunda yapmayacakları şey yoktur. El-Bab, Cerablus ve Afrin’deki kazanımların korunması ve devamında Fırat’ın Doğusuna konuşlandırılan terör koridorunun bitirilmesi, ancak ve ancak İdlib pozisyonumuzun korunmasına bağlıdır. Maazallah İdlib elden giderse, Hatay başta olmak üzere Fırat’ın Doğusuna kadar tehlike sinyalleri çalar ve ateş çemberinin içinden çıkamayız. Bölge, İsrail açısından da büyük önem arz ediyor. Küresel terör estiren İsrail, en büyük desteği, büyük şeytan ABD’den alıyor. İdlib’deki başarımızla Fırat’ın Doğusunu dünya gündemine taşıyacağız inşallah. 

Rusya ve İran’ın desteklediği Esad rejiminin, Suriye’deki isyancıların ve radikal terörist grupların hakimiyetindeki son bölge olan İdlib eyaletine karşı taarruzu, ne yapıp edip engellenmelidir. Ne gariptir; Suriye Arap ordusu günlerdir İdlib sınırına yayılıyor, bölgede hareketlilik hat safhada. Türkiye uluslararası aktörleri safına çekerek, bu taarruzu caydırmalıdır. Rusya ve İran’ın Türkiye’nin uyarılarına kulak verip kayıtsız kalmaması gerekiyor. Eğer varsa Rusya ile ilgili görüş ayrılığımız, tez elden çözülmeli ve bölgeye ABD’nin müdahale etmesine fırsat vermemelidir. Astana sürecine zarar verici tüm yapılara dikkat etmek gerekiyor. Güvenli bölgeye zarar verecek aktörlerin sahadan uzaklaştırılarak, başta Rusya olmak üzere İran ve diğer faktörleri de devreye sokmak suretiyle bir atak başlatmalı. Bilindiği üzere bölgede Türkiye’nin 12, Rusya’nın 6, İran’ın ise 3 gözlem noktası bulunuyor. Tahran görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı V.Putin, Suriye topraklarının tamamında kontrol sağlamanın Suriye hükümetinin meşru hakkı olduğunu vurgulamıştı. Eğ...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER