Netanyahu Trump’ı zor duruma soktu..

İsrail Başbakanı Netanyahu Nisan ayında yapılan seçimlerden birinci parti çıktı ama kazandığı sandalye hükümet kurması için yeterli olmadı. Hükümet kurulamadığı için seçimlerin yenilenmesine karar verildi.

Eylül’de yapılan seçimlerdeyse Netanyahu’nun partisi “LİKUD” ikinci parti oldu. Ancak “Mavi-Beyaz İttifakı” da tek başına hükümet kuracak sayıya ulaşamadı. Her iki parti de Hükümet kuramadığından ötürü şimdi top İsrail Meclisi’nde.

“Mavi-Beyaz İttifakı”, Netanyahu’nun içinde yer almaması şartıyla “Ulusal Birlik Hükümeti” kurmaya hazır, ama ona da LİKUD razı değil. Hükümet kurulamaması durumunda Mart 2020’de yeni bir seçim daha yapılacak. Netanyahu hakkında üç ayrı yolsuzluk suçlamasıyla dava açılması sebebiyle LİKUD’çular da “Netanyahu’suz hükümet” formülünü tartışıyorlar.

Netanyahu hakkında açılan davayı bir ‘darbe girişimi’ olarak niteliyor. LİKUD’un meşhur isimlerinden Gideon Sa’ar ise Netanyahu’nun bu yorumlarını “sorumsuzluk” olarak niteliyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mike Pence ABD Başkanı olursa.. 08 Aralık 2019 | 199 Okunma ‘Lobi’ bağlantılarına dikkat! 03 Aralık 2019 | 121 Okunma Trump ve Netanyahu’nun kader ortaklığı… 01 Aralık 2019 | 48 Okunma Netanyahu Trump’ı zor duruma soktu.. 26 Kasım 2019 | 89 Okunma John Bolton’ın intikam yemeği.. 24 Kasım 2019 | 210 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar