Neoconlar İran’la savaş istiyor

Donald Trump Yönetimi’nin Basra Körfezi’ne, “USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Grubu”yla birlikte “B-52” olarak bilinen bombardıman uçakları göndermesi ABD ile İran arasında savaş ihtimalini gündeme getirdi...

ABD’nin ancak yüksek derecede tehdit olasılığına karşı böyle büyük bir gücü harekete geçirdiğinden dolayı uzmanlar Trump yönetiminin elinde sözkonusu tehdit ile ilgili gerçek ve güvenilir bir bilgi olup olmadığını sorguluyor.

ABD’nin ‘Geniş Ortadoğu’ alanına vaziyet etmekle görevlendirdiği “Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM)” emrine büyük bir gücün sevkedildiğini Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton duyurdu. Savunma Bakanlığına vekalet eden Patrick Shanahan’ın açıklamalarının Bolton’dan bir gün sonra gelmesiyse son derece dikkat çekiciydi.

ABD’nin askeri komuta zinciri içinde yer almayan, hatta ataması bile Senato’nun onay yetkisi dışında kalan Ulusal Güvenlik Danışmanının, Savunma Bakanını bu şekilde gölgede bırakması tartışma konusu yapılıyor. Öteden beri İran’a takıntılı olduğu bilinen Bolton’ın sözkonusu duyuruyu bizzat yapmasının sebebiyse belli. İsrail’in ABD’deki en sıkı müttefiki olan Bolton, Obama tarafından imzalanan “İran Nükleer Anlaşması”nın da en şiddetli eleştirmeniydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İsrail, Neoconlar ve “Irak 2.0” 26 Mayıs 2019 | 111 Okunma ‘AB’de meydan savaşları başladı! 21 Mayıs 2019 | 83 Okunma Trump’ı İran ile savaştırmak istiyorlar! 19 Mayıs 2019 | 1.196 Okunma Neoconlar İran’la savaş istiyor 14 Mayıs 2019 | 448 Okunma Yüzyılın en berbat anlaşması 12 Mayıs 2019 | 240 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar