İran gerilimi Amerika’yı kutuplaştırdı..

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta öldürülmesi Amerikan siyasetini bir kez daha kutuplaştırdı.

Demokratlar Kongre’ye önceden bildirim yapmadığı ve Kongre’nin savaş ilân etme yetkisini ihlâl ettiği gerekçesiyle Trump’ı suçluyorlar. Tepkiler üzerine Trump yönetimi geçtiğimiz Çarşamba günü ABD Kongresi’nde bir brifing gerçekleştirdi. Savunma Bakanı Mark Esper, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo , “CIA” Başkanı Gina Haspel, Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’ın katıldığı brifing Demokratlar’ı tatmin etmedi. Demokratlar’a göre verilen bilgiler medyada yer alan bilgilerden daha ayrıntılı veya daha açıklayıcı değildi.

Demokratlar, Trump yönetiminin Süleymani’nin ABD için ‘yakın tehdit’ içerdiği şeklindeki savunmasının altının boş olduğuna, hatta Savunma Bakanı Esper ve Genel Kurmay Başkanı Milley’in rahatsızlıklarının yüzlerinden okunduğuna dikkat çektiler. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump’ın bir oyun plânı var mı? 19 Ocak 2020 | 35 Okunma ABD’nin suikast savunması çöktü! 14 Ocak 2020 | 2.456 Okunma İran gerilimi Amerika’yı kutuplaştırdı.. 12 Ocak 2020 | 143 Okunma ABD Irak’tan çekilecek mi? 07 Ocak 2020 | 121 Okunma Trump ne kadarını biliyordu? 05 Ocak 2020 | 157 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar