İran gerilimi Amerika’yı kutuplaştırdı..

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta öldürülmesi Amerikan siyasetini bir kez daha kutuplaştırdı.

Demokratlar Kongre’ye önceden bildirim yapmadığı ve Kongre’nin savaş ilân etme yetkisini ihlâl ettiği gerekçesiyle Trump’ı suçluyorlar. Tepkiler üzerine Trump yönetimi geçtiğimiz Çarşamba günü ABD Kongresi’nde bir brifing gerçekleştirdi. Savunma Bakanı Mark Esper, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo , “CIA” Başkanı Gina Haspel, Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’ın katıldığı brifing Demokratlar’ı tatmin etmedi. Demokratlar’a göre verilen bilgiler medyada yer alan bilgilerden daha ayrıntılı veya daha açıklayıcı değildi.

Demokratlar, Trump yönetiminin Süleymani’nin ABD için ‘yakın tehdit’ içerdiği şeklindeki savunmasının altının boş olduğuna, hatta Savunma Bakanı Esper ve Genel Kurmay Başkanı Milley’in rahatsızlıklarının yüzlerinden okunduğuna dikkat çektiler. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Washington’da Çin faktörü 19 Mayıs 2020 | 68 Okunma ABD-Çin dalaşması ‘nereye’ kadar? 17 Mayıs 2020 | 173 Okunma Salgının öteki yüzü Açlık ve gıda güvensizliği 12 Mayıs 2020 | 67 Okunma Amerikalılar ‘ölümcül ikilem’ yaşıyorlar! 10 Mayıs 2020 | 222 Okunma Beyaz Saray koridorları Çin Çin çınlıyor 05 Mayıs 2020 | 126 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar