Biden’ın diplomasi atamaları..

ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Jeff Flake Türkiye’ye geldi. Flake diplomatik prosedürlerin tamamlanmasının ardından görevine başlayacak. Flake’in diğer Büyükelçilerinden farkı ise Cumhuriyetçi...

ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Jeff Flake Türkiye’ye geldi. Flake diplomatik prosedürlerin tamamlanmasının ardından görevine başlayacak. Flake’in diğer Büyükelçilerinden farkı ise Cumhuriyetçi Parti’den “Vekil” ve “Senatör” olarak uzun yıllar görev yapmış olmasıydı.

Arizona eski senatörü olan Jeff Flake Cumhuriyetçi Parti’nin ana akım-Merkezci kanadının önemli isimleri arasındaydı. Flake’in yıldızı Cumhuriyetçi Parti’den ABD Başkanı seçilen Donald Trump ile barışmadı. Senato’daki Cumhuriyetçiler arasında Trump’ın önde gelen eleştirmenleri arasında yer alan Flake, 2019’da siyasetten çekildi. 2020 seçimlerinde ABD Başkanlığı için aday adayı olabilecek Cumhuriyetçiler arasında Flake’in ismi de zikrediliyordu. Flake’in bir diğer özelliğiyse –Trump karşıtı Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney gibi– sıra dışı bir Hıristiyan tarikatinin mensupları olan “Normonlar”a yakınlığıyla biliniyor olmasıydı.

Cumhuriyetçi Parti’nin ana akım çizgiden koparak bir “Trump partisi” haline gelmesinden rahatsızlık duyan Flake, “Artık mevcut Cumhuriyetçi Partide benim gibi bir Cumhuriyetçiye yer olmayabilir” demişti. Flake, Cumhuriyetçi Parti’nin ‘eski normal’e, yani Trump öncesi çizgisine dönmesini isteyenler için kurtarıcı bir figür olarak görüldü. Ancak Flake, Trump’a karşı daha etkili bir mücadele vermemekle eleştirildi. Flake’in siyasetten ayrıldıktan sonra kaleme aldığı “Bir Muhafazâkârın Vicdanı” isimli kitabıysa daha çok “Cumhuriyetçi Parti’ye bir ağıt” olarak niteleniyor. Amerikan geleneksel İki Partili mutabakât yönetiminin devam etmesi gerektiğini savunan Flake 2020 seçimlerinde “Biden’ı destekleyen Cumhuriyetçiler” arasındaydı. Bu pozisyonuyla Flake, Trumpçı Cumhuriyetçiler’in öfkesini de üzerine çekti.

Demokrat Parti’nin Başkan adayı Joe Biden seçim kampanyaları sırasında Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki ana akım- Merkezci Cumhuriyetçiler ile yakın çalışmak istediğini söylemişti. Biden’ın kendisini Ankara Büyükelçiliği için aday göstermesini yorumlayan Flake ise, “ABD dış politikası iki taraflı olmalıdır, benim inancım da bu yönde” diye konuşmuş idi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD ve Rusya anlaşmazsa ne olur? 25 Ocak 2022 | 321 Okunma Ukrayna-Tayvan hattı 23 Ocak 2022 | 171 Okunma Amerika’da demokrasi eksikliği.. 18 Ocak 2022 | 57 Okunma Amerika’da “oy hakları kavgası” kızışıyor 16 Ocak 2022 | 47 Okunma Kazakistan ve ‘kaynak laneti’.. 11 Ocak 2022 | 152 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar