Amerikan Yahudilerinin Trump ikilemi!

ABD Başkanı Trump, “İsrail’de seçimlere girsem yüzde 98 oyla başbakan seçilirim” demişti. Bu sözler Trump ile Netanyahu Hükümeti arasındaki ilişkiyi gayet iyi açıklıyor. Trump, Amerikalılar...

ABD Başkanı Trump, “İsrail’de seçimlere girsem yüzde 98 oyla başbakan seçilirim” demişti. Bu sözler Trump ile Netanyahu Hükümeti arasındaki ilişkiyi gayet iyi açıklıyor. Trump, Amerikalılar için değil, İsrail’e hizmet için seçilmiş gibi davranıyor. Trump İsrail’de bugün yapılacak seçimlerde Netanyahu’nun kazanması için ne gerekiyor ise yaptı. Trump en son, “Golan Tepeleri”nde İsrail egemenliğini tanıyarak Netanyahu’nun elini güçlendirdi.

Kudüs’ten ve Golan’dan sonra sıranın işgal altındaki “Batı Şeria”ya geleceği belliydi. Trump yönetiminden cesaret alan Netanyahu, seçimden sonra Batı Şeria’yı da ilhâk edeceklerini söyledi. Trump yönetimi boyunca Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşimlerinin sayısı daha da arttı. İsrail bütün bunları güya Trump bir barış plânı hazırlıyor iken yaptı. Netanyahu, Trump’ın plânının İsrail’i kaygılandıracak nitelikte olmadığından emin görünüyor. Trump da her fırsatta Netanyahu’yu haklı çıkarıyor. Bu yüzden Netanyahu elini serbest hissediyor.

Trump Cumartesi günü “Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu(RJC)” tarafından Las Vegas’ta düzenlenen “Yıllık Liderlik Toplantısı”nda yine İsrail’e övgüler düzdü. Toplantı milyarder kumarhane patronu Sheldon Adelson’a ait bir otelde gerçekleşti. Adelson, Cumhuriyetçi Parti ve RJC’nin en önde gelen bağışçılarından. Adelson, Trump’ın hem 2016’daki Başkanlık kampanyasına, hem 2018’deki ara seçimlerde Cumhuriyetçi Parti’ye130 milyon dolar bağış yaptı. Trump’ın ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan kararının arkasındaki isim Adelson idi.

Trump RJC toplantısında Adelson ailesinin yanı sıra Lindsey Graham ve Kevin Cramer gibi İsrail için çalışan senatörlere de alkış topladı. Trump Demokratların ‘Yahudi karşıtı’ bir parti haline geldiğini söyleyerek, Amerikan Yahudilerinden tam destek istedi. Trump, “İsrail Lobisi”ni eleştirdiği için ‘Yahudi karşıtı’ ilan edilen Demokrat vekil İlhan Ömer’e de alaycı şekilde laf attı. Trump, Ömer’i öldürmekle tehdit eden bir şahıs gözaltındayken yaptı bunu.

RJC”, Amerikan Yahudilerinin 2020’de Trump’a oy vermelerini sağlamak için 10 milyon dolar harcamayı plânlıyor. Trump ekibi de Demokratlar’a bağış yapan milyarder Yahudileri Cumhuriyetçiler’e yatırım yapmaları için dört bir koldan makasa almaya çalışıyor. Trump 2016’da Amerikan Yahudilerinin sadece dörtte birinin oyunu alabilmişti. Yahudiler ABD nüfusunun yüzde 2’sini oluşturuyor. Cumhuriyetçiler bazı eyaletlerde Yahudi oylarının küçük bir kısmının bile seçim sonuçları üzerinde etkili olacağını düşünüyorlar. Bu yüzden “RJC”nin katkısını önemli görüyorlar. Ancak Demokratlar’ı destekleyen Yahudiler de boş durmuyorlar.

Trump yönetiminin Netanyahu Hükümetiyle özdeş hale gelmesine tepki gösteren Genç Amerikan Yahudileri Trump’a da,” RJC”ye de tepki gösteriyorlar. Trump konuşmaya başlar başlamaz pankart açan ve slogan atan Yahudi gençler Filistin’in işgalini ve Beyaz Irkçılığı protesto ettiler. “If Not Now(Şimdi değilse, ne zaman)” hareketinin üyeleri olan Yahudi gençler, Museviler’i “RJC”ye, Trump’a ve Netanyahu’ya destek vermemeye çağırdılar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Seyahat yasağı “İsrail Lobisi”ni böldü.. 18 Ağustos 2019 | 57 Okunma Amerika’nın psikolojisi bozuk! 13 Ağustos 2019 | 108 Okunma Kurban Bayramı’nın neşesi.. 11 Ağustos 2019 | 23 Okunma Amerikalılar “Ölüm Lobisi”ne “yeter artık” diyecekler mi? 06 Ağustos 2019 | 118 Okunma Trump’ın istihbarat savaşları 04 Ağustos 2019 | 1.651 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar