Amerikan tarihinin en ilginç seçimi

2 hafta sonra yapılacak olan Amerikan seçimlerine “Kovid-19” salgınının damgasını vurduğu açık şekilde görülüyor.

2 hafta sonra yapılacak olan Amerikan seçimlerine “Kovid-19” salgınının damgasını vurduğu açık şekilde görülüyor. Dünya ülkeleri arasında vaka ve ölüm sayılarında ilk sırada yer alan ABD’de yaklaşık 220 bin insan hayatını kaybetti. Diğer birçok başlığın yanı sıra, Trump yönetiminin salgınla mücadelede yetersiz kalmasının hiç şüphesiz siyasî sonuçları olacaktır. Öte yandan ABD bu seçimlere ziyadesiyle bölünmüş ve kutuplaşmış olarak giriyor. Önceki seçimlere göre oy kullanım oranının ise bir hayli yüksek olacağı daha şimdiden görülüyor.

Son rakamlara göre yaklaşık 25 milyon seçmen erken oy kullandı. “Postayla oy” ile birlikte erken oy sayısının 80 milyona çıkması bekleniyor. Erken oylama ve postayla oy tercihini kullananların ezici kısmı Demokrat seçmenler. Trump’ın olumsuz ithamlarına rağmen Cumhuriyetçi seçmenlerin önemli bir kısmı salgın sebebiyle posta ile oy kullanıyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump’ın Bibi’si gitti.. 15 Haziran 2021 | 71 Okunma Biden Avrupa liderlerini ikna edebilecek mi? 13 Haziran 2021 | 150 Okunma Netanyahu ve Amerikalılar.. 08 Haziran 2021 | 73 Okunma Trump Ağustos’ta Başkan olmayı bekliyor! 06 Haziran 2021 | 299 Okunma ABD’de İsrail’e destek zayıflıyor mu? 01 Haziran 2021 | 92 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar