Amerikan tarihinin en ilginç seçimi

2 hafta sonra yapılacak olan Amerikan seçimlerine “Kovid-19” salgınının damgasını vurduğu açık şekilde görülüyor.

2 hafta sonra yapılacak olan Amerikan seçimlerine “Kovid-19” salgınının damgasını vurduğu açık şekilde görülüyor. Dünya ülkeleri arasında vaka ve ölüm sayılarında ilk sırada yer alan ABD’de yaklaşık 220 bin insan hayatını kaybetti. Diğer birçok başlığın yanı sıra, Trump yönetiminin salgınla mücadelede yetersiz kalmasının hiç şüphesiz siyasî sonuçları olacaktır. Öte yandan ABD bu seçimlere ziyadesiyle bölünmüş ve kutuplaşmış olarak giriyor. Önceki seçimlere göre oy kullanım oranının ise bir hayli yüksek olacağı daha şimdiden görülüyor.

Son rakamlara göre yaklaşık 25 milyon seçmen erken oy kullandı. “Postayla oy” ile birlikte erken oy sayısının 80 milyona çıkması bekleniyor. Erken oylama ve postayla oy tercihini kullananların ezici kısmı Demokrat seçmenler. Trump’ın olumsuz ithamlarına rağmen Cumhuriyetçi seçmenlerin önemli bir kısmı salgın sebebiyle posta ile oy kullanıyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden nasıl bir kabine kuracak? 24 Kasım 2020 | 0 Okunma Pompeo’dan İsrail’e giderayak son kıyak.. 22 Kasım 2020 | 0 Okunma Trump’ın Pentagon atağı ne anlama geliyor? 17 Kasım 2020 | 0 Okunma Trump 2024’e mi hazırlanıyor? 15 Kasım 2020 | 0 Okunma Trump direnmeye devam ediyor! 10 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar