ABD’nin değişen nüfusu İsrail’i nasıl etkiliyor?

Gazze’de alenen soykırım suçu işleyen İsrail’i koruyup kollamak ABD ve Batı dünyası için artık ‘siyasî’ bir yük haline gelmiş bulunuyor. “Siyasî” diyorum, çünkü...

Gazze’de alenen soykırım suçu işleyen İsrail’i koruyup kollamak ABD ve Batı dünyası için artık ‘siyasî’ bir yük haline gelmiş bulunuyor. “Siyasî” diyorum, çünkü İsrail’e verilen kayıtsız-şartsız, sorgusuz- sualsiz destek Batı’nın ahlakî çıtasının kartondan olduğunu kanıtlıyor.

ABD Başkanı Joe Biden işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinliler’e şiddet uygulayan Siyonist yerleşimcilerden birkaçına yaptırım getirmek zorunda kaldı. Biden, İsrail’in Refah kentini işgal etmesi halinde bazı bombaların sevkiyatını durduracağını da söyledi. ABD’de “en yüksek rütbeli Yahudi” olarak anılan Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ise Netanyahu’nun iktidardan gitmesini istedi. Oysa Schumer, Netanyahu’ya en yakın Demokratlar’dan biriydi.

25 Mart’ta BM Güvenlik Konseyi Gazze’de acil ateşkes çağrısı içeren bir karar tasarısını onaylamıştı. ABD bu kez “çekimser” oy kullanmıştı. Defalarca ateşkes tasarılarını veto eden ABD’nin kendisi 10 Haziran’da bir ateşkes karar tasarısını “BMGK”da oylamaya sunuyordu.

ABD Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ise Cuma günü yaptığı basın açıklamasında...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mesele sadece Trump değil! 16 Temmuz 2024 | 2.016 Okunma Hollywood’da isyan! 14 Temmuz 2024 | 60 Okunma Demokratlar yol ayrımındalar.. 09 Temmuz 2024 | 1.264 Okunma Krallık Tacı için savaşacaklar! 07 Temmuz 2024 | 1.302 Okunma Odadaki fil! 02 Temmuz 2024 | 122 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar