ABD’de ‘Yüksek Yargı’ masaya yatırılıyor..

Demokratlara göre Trump’ın genç isimleri seçmesi Muhafazâkârların on yıllarca Mahkeme’yi kontrol etmeleri demek

Amerikan toplumu tarihinin en derin kültürel ve politik kutuplaşmasını yaşıyor. Kültürle ilgili her şey, aynı zamanda politikayla da ilgili. Amerikan yargı sistemi de bu bölünmüşlükten ziyadesiyle etkileniyor. 9 Yargıçtan oluşan “Yüksek Mahkeme”, siyasetin ve “kültür savaşları”nın konusu olan birçok davanın sonuca bağlanmasında son derece etkili bir kurum.

İki partinin farklı pozisyonlar aldığı bütün davalarda Yüksek Mahkeme kararları politik gündemlerini ilerletmek isteyen ABD Başkanları için de sınırlayıcı oluyor. ABD’de “Yüksek Mahkeme’yi kontrol eden güç, bütün ülkeyi kontrol eder” sözü son zamanlarda çok daha fazla telaffuz ediliyor. Bu yüzden olsa gerek Muhafazâkârlar ve Liberaller Yüksek Mahkeme yargıçlarının kendilerine yakın isimlerden seçilmelerine ayrı bir önem atfediyorlar.

ABD Başkanı tarafından ömür boyu görev yapmak üzere önerilen Yüksek Mahkeme yargıçları için son aşama Senato onayı. Senato çoğunluğunu elinde tutan parti ise avantajlı duruma geçiyor.

.....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump’ın Bibi’si gitti.. 15 Haziran 2021 | 74 Okunma Biden Avrupa liderlerini ikna edebilecek mi? 13 Haziran 2021 | 150 Okunma Netanyahu ve Amerikalılar.. 08 Haziran 2021 | 73 Okunma Trump Ağustos’ta Başkan olmayı bekliyor! 06 Haziran 2021 | 299 Okunma ABD’de İsrail’e destek zayıflıyor mu? 01 Haziran 2021 | 92 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar