ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kaşıkçı cinayeti Trump’ın ‘işlerini’ bozdu!

Cemal Kaşıkçı’nın katli ABD-Suudi ilişkisinde yeni bir çatlak açtı .

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Yeni Şafak Gazetesi
23 Ekim 2018 | 4.4 K

Cemal Kaşıkçı’nın katli ABD-Suudi ilişkisinde yeni bir çatlak açtı. Hem “Demokratlar” ve hem de azımsanmayacak sayıda “Cumhuriyetçi”, Trump’ın Suudi politikasını sorguluyorlar. Bu sorgulamalar Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in Suudi Kraliyet Prensi Muhammed bin Selman ile yakın ilişkisini de kapsıyor. Trump’ın sözde “Ortadoğu Barış Heyeti”ne başkanlık yapan Kushner, içeriği hâlâ açıklanmayan ‘barış plânı’nın Filistinliler’e dayatılması için Prens Muhammed’e çok bel bağladı. Trump yönetimi ile Filistin yönetimi arasındaki temas, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasıyla kopmuştu. Trump yönetimi Filistinliler’i müzakere masaya çekmek için şantaj niteliğinde bir dizi karara imza atmıştı.

Dikkatler “Kaşıkçı Cinayeti”ne yönelmişken Kudüs’te Filistinliler’e hizmet veren ABD Başkonsolosluğu kapatılarak Büyükelçiliğe devredildi. Konsolosluk artık Büyükelçilikte ‘Filistin İlişkileri Birimi’ olarak çalışacak. Kudüs Başkonsolosluğu, Batı Şeria’daki İsrail yerleşimlerinin işgal olarak değerlendirildiğini gösteriyordu. Konsolosluğun kapatılması bu politikanın değiştiğini gösteriyor. Bu kararla ABD’nin Filistinliler ile diplomatik ilişkisi kalmadı. Filistinliler, İsrail’in yasa dışı yerleşimlerini destekleyen ABD Büyükelçisi David Friedman ile muhatap olmaya zorlanacaklar. Filistin Başmüzakerecisi Saib Erekat ise kararın İsrail’i ödüllendirdiğini belirterek, “Trump yönetimi çözümün değil, sorunun parçası oldu” dedi.

Trump yönetiminin Prens Muhammed’e açtığı cömert krediler “Kaşıkçı Cinayeti”yle birlikte yeniden tartışmaya açıldı. Kongredeki senatörler, Kushner ile Prens Muhammed arasındaki yakınlığın perde arkasının soruşturulmasını da istiyorlar. Kushner’in Prens Muhammed’in pozisyonunu...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER