ÇOK OKUNAN YAZARLAR

James Mattis gidiyor mu?

Trump yönetimi, “Washington Post” gazetesinin Suudi uyruklu yazarı Cemal Kaşıkçı’nın ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğunda kaybolmasının yol açtığı yüksek gerilimle boğuşuyor .

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Yeni Şafak Gazetesi
16 Ekim 2018 | 7.3 K

Trump yönetimi, “Washington Post” gazetesinin Suudi uyruklu yazarı Cemal Kaşıkçı’nın ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğunda kaybolmasının yol açtığı yüksek gerilimle boğuşuyor. ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley’in istifası bu cinayetin gölgesinde kaldı. 2020’de ABD Başkanlığına aday olacağı söylenen Haley, BM’de İsrail’in çıkarlarını gözeten performansıyla dikkatleri çekmişti. Ancak ana akım Cumhuriyetçilere daha yakın görülen Haley “serbest ticaret”, “göç” ve “küreselleşme” gibi başlıklarda Trump ile karşıt görüşlere sahipti. Trump’ı rahatsız edecek kadar Rusya karşıtı olan Haley, göç meselesinde Trump ile çelişiyordu. Hint kökenli bir göçmen aileden gelen Haley, Trump’ın göç karşıtı danışmanı Stephen Miller tarafından yürütülen çalışmaların dışında tutulmasından rahatsızdı.

Aslında Haley, Rex Tillerson’ın azledilmesinden sonra Dış İşleri Bakanı olmayı bekliyordu. Trump’ın Tillerson yerine CIA Başkanı Mike Pompeo’yu getirmesi Haley için soğuk duş oldu. Haley her ne kadar 2020’de Trump’ın adaylığını destekleyeceğini söylese de, onu yakından tanıyanlar Haley’in Başkan olma hayalinden vazgeçtiğine inanmak istemiyorlar.

Yeni BM Büyükelçisinin kim olacağı konusunda medyada dolaşan listenin başındaysa Dina Habib Powell geliyor. Powell, Trump döneminde Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı olarak çalıştı. Trump’ın kızı İvanka ve damadı Jared Kushner’in yanı sıra eski Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Gary Cohn’a yakınlığıyla bilinen Powell, Trump’ın sözde ‘Ortadoğu Barış Heyeti’ndeydi. Mısır asıllı bir Hıristiyan olan Powell, “Goldman Sachs Vakfı”nın yöneticileri arasındaydı. Powell, Cohn ile İvanka-Jared çifti radikal Sağ çevreler tarafından “Küreselci” olarak lanse edildiler. Trump’...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER