KUR’ AN VE MÜSLÜMAN

İnsanın öyle dostları vardır ki, o dostlarını yolda, çarşıda, camide, sohbette gördüğünde hemen yüzü güler, içini huzur kaplar. Sıkıntısını açar, içi rahatlar....

İnsanın öyle dostları vardır ki, o dostlarını yolda, çarşıda, camide, sohbette gördüğünde hemen yüzü güler, içini huzur kaplar. Sıkıntısını açar, içi rahatlar. Saatlerce beraber olurlar, bıkıp usanmazlar. Dostunu görmediği veya konuşamadığı zaman, içi daralır, rahatsız olur.

K

ur’ an’ın manası, kalbine yeniden nazil olmuyorsa, ne Razi’nin tefsiri, ne de Zemahşeri’nin Keşşaf’ı senin derdine çare bulamaz. (Mecmuu fetva: 8)

Kıymetli okuyucularımız. Mesajımızın ilk cümlesini bir daha ve dikkatlice okumanızı önemle istirham ediyorum. Kur’an_ı Kerim Arapça olarak tüm insanlığa gönderilmiş olan bir kitaptır. Müslüman insan, Müslüman Alman, Müslüman İngiliz dilleri ne olursa olsun, namaz içinde Kur’an-ı Arapça okur, namazın dışında ise kendi lisanı ve dili ile okuma hakkına sahiptir.

“Rabbim bana ne diyor? Sorusunun muhatabı kadın-erkek herkese aittir. Kevser Suresini namazın içinde okuruz, evimize, büromuza geldiğimizde, Kevser suresinin manasını, bizlere yüklediği vazifeleri Türkçe meal ve tefsirlerden okuruz. Bu en tabii bir kulluk görevimizdir.

Her gittiğim beldelere açıkça, net ve şeffaf olarak şu soruyu sorarım:  25-30 senedir kulaktan duyup ezberlediğiniz, Yasin Suresini hiç okudunuz mu? Her akşam yatsı namazını kıldıktan sonra, iki ayetten oluşan Amenerasulü’yü merak edip okudunuz mu?  Cuma günleri sürekli okuduğunuz Yasin Suresi 63 ayetten ibarettir. 40 senedir sevap alma niyeti ile okuduğunuz bu sureyi Allah için kendinize, hanımınıza, çocuklarımıza okudunuz mu?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Kâbe’nin Rabbine Andolsun ki Kazandım” 13 Şubat 2018 | 431 Okunma 1438 Ramazan’ın Anısına 23 Haziran 2017 | 99 Okunma KUR’ AN VE MÜSLÜMAN 16 Haziran 2017 | 288 Okunma İktisadi güç ve önemi 06 Haziran 2017 | 242 Okunma Siyasi güç ve önemi 03 Haziran 2017 | 141 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar