TRUMP: DAAŞ'ı ABD'nin kurduğunu söyleyen ABD Başkanı

Söze, ABD Başkanlık seçimlerine dair komplo iddiaları ile başlayalım. “Mevcut kamusal erk, medya, Hollywood, Wall Street ve sayısız STÖ etkisi ve saldırıları üzerinden ABD Derin Devletinin bir MAZLUM YARATMA ve o mazluma...

Söze, ABD Başkanlık seçimlerine dair komplo iddiaları ile başlayalım. “Mevcut kamusal erk, medya, Hollywood, Wall Street ve sayısız STÖ etkisi ve saldırıları üzerinden ABD Derin Devletinin bir MAZLUM YARATMA ve o mazluma seçim kazandırma projesi sonucu TRUMP bir ZAFER kazandı.”

Güzel, iddialı ve süslü bir söz.

Ancak yetersiz ve gerçeklerden uzak. Hatta bilinçsizce saldırılar sonucu ortaya çıkan “Mazlum Trump” kazandı görüşü de gerçeklerden oldukça uzak.

Size, işin bu komplo teorisi kısmını çürüten çarpıcı bir örnek vereyim.

ABD’deki bütün Katolik oylarını etkileme potansiyeli barındıran; “Nerede olursa olsun köprüler yerine sadece duvarlar inşa etmeyi düşünen insan, Hristiyan değildir” fetvasıyla, hem Trump’ı hedef alan hem de Hristiyanlık adına ‘ilginç bir tekfiri örtüşmeyle’ Trump’ı Hristiyanlıktan dışlayan Papa’nın iddialı ifadeleri bile, seçim sonuçları üzerinde istenilen etkiyi üretemedi.

Tekfirci Papanın(!) bu sözü bile tek başına, işin içinde bir komplo ya da asimetrik etki olmadığını ispat ediyor. Aksine, bambaşka kırılmalara ve gelecekte yaşanacak olası kırılmalara işaret ediyor: Kavramsal mücadelelerin Batı Dünyasındaki içsel boyutuna...

Yukarıdaki cümlenin “Kamusal erk, medya, Hollywood, Wall Street ve sayısız STÖ etki ve saldırıları” kısmı ise, tam bir gerçek. Trump kendisine saldıran koskoca bir devin sırtını yere getirerek, olmadık, öngörülmeyen, hatta inanılamayan bir gerçeğe dönüşmüş durumda.

Peki nasıl oldu bu? Nasıl oldu da, olmayacak oldu ve müşterek bahisçilerin bile 1’e 10 verdiği bu olasılık, mutlak bir gerçeğe dönüştü?

Şimdi komplo teorilerini filan bir tarafa bırakıp doğrusal gidelim ve şu temel tespiti yapalım: Müesses nizama, müesses nizamın bütün etki ve yönlendirmesine karşı ve her şeye rağmen KAZANDI TRUMP! Bunu da en güzel Alman Savunma Bakanı özetledi. Ursula Von Der Leyen; “ABD halkı var olan düzene karşı oy kullandı.”

Çok net, gerçek ve altı doğrularla ağzına kadar dolu bir tespit bu.

Gerçekten de Trump’ın kazanması her haliyle olağanüstü... Kazandığı zafer kurulu düzene ters düşecek bir döneme, çok güçlü bir gönderme yapıyor. ABD halkının bu tercihi elbette çok konuşulacak, ama iradesiyle tarif ettiği rota, bundan sonra hiç bir şekilde göz ardı edilemeyecek. Obama kaptanlığında yürütülen müesses ABD ve dünya nizamına karşı üreyen bu tepki hiç bir şekilde karşılıksız bırakılamayacak.

Böylece ABD halkı Trump’ın verdiği bütün şahsi profil açmazlarına, tercih ve oyuna yönelik bütün etki ve yönlendirmelere rağmen ezici bir tercihle, olmayacağı oldurmuş, sadece kendi geleceği için değil, dünyanın geleceği açısından da büyük bir önem taşıyan ABD rotasının kaptanını belirlemiş durumda.

Öncelikle şunu ifade edelim: Elbette Trump’ın bu zaferi, yakın

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SURİYE'NİN BÖLÜNMESİ GİBİ BİR SONUÇ 03 Ekim 2019 | 575 Okunma ZOMBİLEŞEN TERÖR 24 Eylül 2019 | 180 Okunma PETROLÜN KAZDIĞI YENİ KUYU 16 Eylül 2019 | 325 Okunma Fırat'ın doğusunda müşterek kara devriyesi 10 Eylül 2019 | 310 Okunma ABD YPG'Yİ MEŞRULAŞTIRMAK İSTİYOR 28 Ağustos 2019 | 2.698 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar