Terörün kavramları istismarı

Tv100 Gazetesi Yazarı Abdullah Ağar'ın bugünkü (23.11.2022)'' Terörün kavramları istismarı'' başlıklı yazısı.

Bu mücadele sadece silahlarla yapılan bir mücadele değil.

Kavramlarla da yapılan bir mücadele.

Örgüt omurgasız. İlkesi, değeri, ahlakı, onuru, insanlığı yoktur. Ama ilkeleri, değerleri, ahlakı, onuru, insanlığı kullanma özelliği vardır. Gözün açık değilse etkilenir, girdabına kapılır, oyuncağı oluverirsin. Hassasiyetlerini, inançlarını, değerlerini, kavramlarını kullanıverir.

YPG/PKK, Marksist, Leninist, enternasyonalist bir örgüt iken emperyalizmin aparatı olduğunu bizzat kendisi ispatlamaya, buradan güç ve etki tutmaya çalıştığı görülmüyor mu?

Bu kadar mı peki?

Dinsiz, ateist, Zerdüşt hatta Hevramani olduklarını iddia ederlerdi, sonra birileri bu iş böyle tutmaz dedi de örgüt içinde İmamlar Cemiyetini filan kurdular. Oruç tutmaz, iftar sofralarına, beynamaz Cuma namazlarında köye indiler, dağdaki teröristin canını okuyan askere de kafir, zındık, onun bunun çocuğu dediler.

Kuran sallayan PKK’lılar bile gördük.

Bu süreçlerde büyük bir hata yapılarak siyasallaşmasına da izin verildi. Siyasallaşma üzerinden kitleleri etkilemeye, mobilize ve terörize etmeye başladı. Sonu ‘hendek terörü’ adı altında Cumhuriyet tarihinin en büyük isyan girişimini başlatmasıdır. Bastırılmasının bedeli çok ağırdır.

Bu süreçlerde;

- Demokrasi,

- İnsan hakları,

- Özgürlükler,

- Barış,

- Halkların kardeşliği gibi hepimizin inandığı değerleri kavramları sömürmeye başladı.

Yetmedi. Çatışma alanlarında kullandığı kadının özelliği ve güzelliğini de kullandı, kullanıyor. Onlar için filmler, diziler çevrildi. Hollywood, Fransız sineması örgütün arkasına geçti.

Bu dönemde kullanmaya başladığı DEAŞ'la mücadele yalanı, DEAŞ'la ve radikalizmle mücadele kisvesi altında çok daha başka bir boyutta güçlü etki ve himayeye gitti. Artık Türkiye’nin kuruluş ilkelerden, kimyasından rol çalmaya başlamıştı.

YPG/PKK artık laik seküler bir örgüttü. Artık sadece Kürt etnik kimliğini istismar etmiyor, etkisi altına sokulan Süryanileri, Keldanileri, Ezidileri, Sünnileri, Şiileri, Alevileri, Nusayrileri, Feyli Kürtlerini, Arapları, Türkmenleri, Çerkezleri, aşiretleri, farklı siyasi yapıları etkisi altına almaya çalışıyor, velhasıl farklı dinlerden, mezheplerden, etnik unsurlardan oluşan coğrafyayı laik, seküler, çağdaş görüntülü bir terör torbasının içinde Ortadoğu’ya çözüm olarak pazarlanıyordu.

Rol çaldığı Türkiye ise bu süreçte, dinci, mezhepçi, Sünnici, radikallerle iş tutan bir devlet olarak gösteriliyor, bunun algısı yayılıyor, propagandası ve kamu diplomasisi yapılıyordu.

Bu meşum projenin hamisinin ve küresel desteğinin kim olduğunu bilmem söylemeye gerek var mı?

Buradan çıkartılası gereken ders büyüktür.

Bu projeyle çözümün adresi olan Türkiye, sorunun bir parçası olmaya itilmek istenmiştir.

Ve bu sorun, bu kavramsal tehdit Türkiye’de hâlâ tam olarak anlaşılamamıştır.      

Ezcümle, artık karşımızda sadece bir terör örgütü yok.

Jeopolitik oyuna, enerji jeopolitiğine, teopolitiğe, kavramlara eklemlenmiş, musallat edilmiş bir terör örgütü var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Terörün kavramları istismarı 23 Kasım 2022 | 479 Okunma Pençe-Kılıç Harekâtı'nın analizi… 22 Kasım 2022 | 1.719 Okunma ZAP 16 Kasım 2022 | 2.334 Okunma Kanlı Eylem 15 Kasım 2022 | 2.576 Okunma Karabağ savaşının askerleri: Ölüme yakın olan Allah’a yakın olur, işte biz artık onlardandık 08 Kasım 2022 | 1.418 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar