Suriye'deki İran'a Rusya'nın bakış açısı

Rusya’nın anlaşma üzerinden kurmaya çalıştığı denklemin ne olduğunu iyi anlamamız gerekiyor. Rusya bu anlaşmayı ve anlaşma üzerinden şekillenen ilişkiyi gündeme getirerek, her üç...

Rusya’nın anlaşma üzerinden kurmaya çalıştığı denklemin ne olduğunu iyi anlamamız gerekiyor. Rusya bu anlaşmayı ve anlaşma üzerinden şekillenen ilişkiyi gündeme getirerek, her üç ülkenin de bir şekilde menfaatlerine hizmet ettiğini düşündüğü bir iş birliğini arzuluyor.

Burada kritik bir güç üreten ortak bir payda var. Türkiye, ‘Ben Suriye’nin üniter yapısından yanayım’ diyor. Rusya, ‘Ben de Suriye’nin üniter yapısından yanayım’ diyor. ÖSO ve Muhaliflerin Suriye’nin üniter yapısını bozmak gibi bir dertleri yok. Rejim ise zaten parçalanmaya çalışıyor. Ancak bir iş birliği ortaya çıkmayınca Rusya’nın bakış açısıyla birtakım zafiyetler ortaya çıkıyor. Bu zafiyetleri de YPG-PKK kendi hedefleri ve menfaatleri doğrultusunda kullanmaya çalışıyor. 

Adı ister özerklik/yerinden yönetim olsun ister federasyon olsun ister de konfederasyon olsun veya kantonlar olsun bu isimler altında Suriye’nin üniter yapısının bozulmaya çalışıldığı; bu desteğin de kıta Avrupa’sının, Körfezin, ABD’nin ve İsrail’in sağladığı bir denklemde; Rusya, eksenin güçlü olmasını ve Astana’nın çözülmemesini/dağılmamasını istiyor.

Küçük grupla olası ortak masa kurulduğunda, Astana’nın sağladığı üstünlüğü, avantajları ve sağladığı inisiyatifleri kullanmak istiyor. 

Rusya farkında. Biliyor ki, bundan sonraki süreçte yoğun olarak Astana’nın çözülmesi ile ilgili veya dağılmasıyla ilgili çok önemli denklemlerle, etkilerle karşı karşıya kalacağız. Bu anlamda terörle mücadele kapsamındaki devletler arasında imzalanan bu anlaşmanın üzerinden Türkiye ile rejim arasındaki ilişkinin gelişmesini ve bu doğrultuda da aslında Rusya’nın Türkiye nazarında bir şekilde rejimin meşruiyetini sağlamaya çalıştığı ve kabul ettirmeye çalıştığını da görmemiz gerekiyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SURİYE'NİN BÖLÜNMESİ GİBİ BİR SONUÇ 03 Ekim 2019 | 575 Okunma ZOMBİLEŞEN TERÖR 24 Eylül 2019 | 180 Okunma PETROLÜN KAZDIĞI YENİ KUYU 16 Eylül 2019 | 325 Okunma Fırat'ın doğusunda müşterek kara devriyesi 10 Eylül 2019 | 310 Okunma ABD YPG'Yİ MEŞRULAŞTIRMAK İSTİYOR 28 Ağustos 2019 | 2.698 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar