Suriye saha notu

Halep’te yaşanan son gelişmeler sırasında Nusra (Feth ül Şam - Şam’ın Fethi) Lideri Colani 14 İslami silahlı gruba tek çatı altında birleşme çağrısı yapmıştı. (Bu...

Halep’te yaşanan son gelişmeler sırasında Nusra (Feth ül Şam - Şam’ın Fethi) Lideri Colani 14 İslami silahlı gruba tek çatı altında birleşme çağrısı yapmıştı. (Bu çağrı geçen Perşembe günü 15 Aralık’ta tüm gruplara iletildi.)

Colani’nin birleşme şartları şunlardı:

- Kendisinin askeri komutan ve genel komutan yardımcısı olarak atanması ve askeri dosyanın tamamen kendisine teslim edilmesi.

- Tüm militan, silah ve teçhizatın “Askeri Komutan” sıfatıyla kendi kontrolünde olması.

- Siyasi ofisin kendisinin onayı olmadan kurulmaması.

- Fırat Kalkanı'na iştirak etmek üzere Halep kuzey kırsalına asker gönderilmemesi.

- Fırat Kalkanı'na katılmış olan birliklerden 3 ay önce asker getirilmemesi. (Nusra Fırat Kalkanı’na katılan ÖSO unsurları İdlip’te tutuklamaya kalkmıştı.)

Colani’nin bu şartları diğer gruplar tarafından kabul edilmedi. Pazar günü bu gruplardan sekizinin nihai karara vardığı ve Colani’nin bu önerisinin reddedildiği görülüyor. Bununla birlikte bu grupların şu an kendi aralarında bir birleşmeye de çok yakınlar. Şu an tüm şartlar üzerinde anlaşılamasa bile, ilerleyen günlerde anlaşmaya varılacak gibi duruyor.

Birleşme görüşmelerine katılan silahlı gruplar şunlar:

- Ceyşul İslam,

- Feylak eş Şam,

- Ceyş ül Nasır, 

- Sukur eş Şam,

- Nurettin el Zengi,

- Ahrar uş Şam,

- Festakim Kema Ümirt,

- Mutasım,

- Ceyş ül Mücahidin...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SURİYE'NİN BÖLÜNMESİ GİBİ BİR SONUÇ 03 Ekim 2019 | 575 Okunma ZOMBİLEŞEN TERÖR 24 Eylül 2019 | 180 Okunma PETROLÜN KAZDIĞI YENİ KUYU 16 Eylül 2019 | 325 Okunma Fırat'ın doğusunda müşterek kara devriyesi 10 Eylül 2019 | 310 Okunma ABD YPG'Yİ MEŞRULAŞTIRMAK İSTİYOR 28 Ağustos 2019 | 2.698 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar