Son derece önemli bir operasyon

Devletin farklı kurumları Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Başkanlığı (MİT) arasındaki kontrol ve koordinasyonun nasıl bir etkiye dönüştüğünü ispatlayan bir denklem olması nedeniyle de son derece önemlidir.

Bir yanıyla, örgütün moral ve motivasyonunun, hiyerarşisinin, hafızasının ve ilişkiler ağının parçalanmasının yanı sıra örgütü himaye eden güç odaklarına da verilen ince bir mesaj olması nedeniyle de özel bir anlam taşımaktadır.

Bir diğer yanıyla da, milli teknolojinin bu şekilde yüksek değerli hedef-son derece hassas bir operasyonda kullanılması, Türk savunma sanayiinin geldiği noktayı ispatlaması açısından oldukça önemli bir değer taşımaktadır.

Hatıralarınızı zorlarsanız, ABD'nin yıllarca köpürterek anlattığı Usame bin Ladin'e düzenlenen operasyonun da benzer bir nitelikte olduğunu görürsünüz.

ABD, hala yapmış olduğu film ve dizilerde buna göndermelerde bulunmaktadır. Bu operasyon, o operasyonlarla eş değerdir, ama ilk ve tek değildir.

İlki, yani eş-benzer operasyon 15.8.2018’de Sincar’da yapılmıştı, TSK ve MİT aynı şekilde müşterek bir operasyonu icra etmişti. Bu anlamda operasyon başarının tesadüf olmadığına dair de çok büyük bir ispat barındırıyor içerisinde.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu bir tezgah, tuzağa düşülmemeli! 17 Nisan 2019 | 878 Okunma F serisi bağımlılığında sona doğru 05 Nisan 2019 | 522 Okunma Son derece önemli bir operasyon 28 Mart 2019 | 427 Okunma Teo-stratejik deklarasyon 23 Mart 2019 | 107 Okunma İdlib mutabakatı hükümleri neden yerine getirilemiyor? 09 Mart 2019 | 165 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar