RAKKA: Fırat Taşkınlarının Bereketli Topraklarından Kanlı Havzaya...

Akarsu taşkınlarının geride bıraktığı bereketli ve düz arazilere Arapça’da RAKKA deniyor. Fırat’ın bereketiyle özdeşleşen Rakka’ya dair bu betimleme artık çok uzaklarda kaldı. Suriye...

Akarsu taşkınlarının geride bıraktığı bereketli ve düz arazilere Arapça’da RAKKA deniyor. Fırat’ın bereketiyle özdeşleşen Rakka’ya dair bu betimleme artık çok uzaklarda kaldı. Suriye İç Savaşında önce muhaliflerin eline geçen, en son DAAŞ’ın elinde kalan Rakka, kanla, baskıyla, radikalizmle, cihatçılıkla, ‘sözde’ cihat adına aldığı göçlerle, kadınların ve çocukların satıldığı köle pazarlarıyla ünlenen bir beldeye dönüştü. Bir diğer tarafıyla da Tekfiri Terörün Suriye’deki Başkenti olarak anıldı. Radikalizmin ve tekfirciliğin başkentliğine soyunmasıyla da sembol bir alana, dolayısıyla DAAŞ’a müdahale edenleri de tahrik ve cezbeden nihai bir hedefe dönüştü.

 Artık Rakka, kim tarafından düşürülürse düşürülsün, düşürenin egemenliğine, ilham ve ideolojisine, varlık ve meşruiyetine, ürettiği sembollerine, beka ve amaçlarına hizmet edecek.

DAAŞ’ın Irak’taki en büyük merkezi Musul’a operasyonun başlamasının hemen ardından ABD düğmeye bastı ve DSG üzerinden başlayacak Rakka operasyonunun ilanı yapıldı. Böylece ‘zamanla yarışan’ dizaynda da yeni bir evre başladı.

 ABD öncülüğündeki koalisyonun Rakka operasyonda kullanacağı aparat gücün adı DSG. Yani omurgasını YPG üzerinden KCK-PKK’nın oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri.

 Kaynaklar, Suriye’de ABD’nin oluşturduğu bu aparat gücün sayısı hakkında net bir rakam veremese de, bu sayının 80 bine ulaştığı öngörülüyor. DSG’ye yakın kaynaklar bunun % 70-80’inin YPG’den oluştuğunu ifade ve iddia ediyor. Aynı kaynaklar, diğer % 20-30’luk oranın büyük kısmıyla Sünni Araplardan, geri kalanıyla da bölgede yaşayan diğer etnik-dini-mezhebi ve meşrebi bileşenlerden oluştuğunu söylüyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SURİYE'NİN BÖLÜNMESİ GİBİ BİR SONUÇ 03 Ekim 2019 | 575 Okunma ZOMBİLEŞEN TERÖR 24 Eylül 2019 | 180 Okunma PETROLÜN KAZDIĞI YENİ KUYU 16 Eylül 2019 | 325 Okunma Fırat'ın doğusunda müşterek kara devriyesi 10 Eylül 2019 | 310 Okunma ABD YPG'Yİ MEŞRULAŞTIRMAK İSTİYOR 28 Ağustos 2019 | 2.698 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar