Musul notları

Musul operasyonunda 3 gündür net bir duraklama var. Sahadan haber veren kaynaklar Musul Kerreme'de Irak Ordusunun verdiği ağır zaiyattan bahsediyor. IŞİD’in yaptığı karşı hamlede (Pusu) 70 asker hayatını...

Musul operasyonunda 3 gündür net bir duraklama var.

Sahadan haber veren kaynaklar Musul Kerreme'de Irak Ordusunun verdiği ağır zaiyattan bahsediyor. IŞİD’in yaptığı karşı hamlede (Pusu) 70 asker hayatını kaybetmiş.

Musul’da gece çatışmaları, pusular, tünel kullanımları öne çıkıyor.

Kesin sonuçlu çatışmalara girmeyen IŞİD, gündüz tünellerde ve halkın içinde saklanıyor. Gece ortaya çıkıp baskın ve pusular düzenliyor.

IŞİD’in tünel sistemlerini etkin bir şekilde kullandığından bahsediliyor. Bu 70 kişilik zaiyatı da o şekilde verdirmiş. Tüneller sayesinde Irak güçlerinin arkasına sarkarak “yemli kapan pusu” etkisi üretmiş.

Telafer yolundaki Haşdi Şabiler Musul'un 35-40 km batısındaki Türkmen beldesi Muhallebiye'deler. Burası Telafer'e 20-25 kilometre uzaklığında...

Türkiye’nin Haşdi Şabi tepkisinden sonra, Haşdi Şabi üst aklının Telafer operasyonu için Türkmen Haşdi Şabi İmam Hüseyin Livasını (diğer adıyla 92nci Tugay) öne sürmeye çalıştığı değerlendiriliyor.

“Sünni Türkmenlerin kaldığı IŞİD elindeki Telafer’e Şii Türkmenler üzerinden Haşdi Şabi Mezhebi etkisi.”

Haşdi Şabilerin Telafer için öne sürdükleri Türkmen 92'nci Liva'nın başında Muhtar Baba var.

Öncelikli hedeflerinin Telafer Havaalanı olduğu ifade ediliyor.

Şu an durağanlar.

Haşdi Şabiler Telafer’e yürümeye devam ederse ABD’nin bunları havadan vuracağını söylediğini iddia ediliyor. İddia’da şöyle bir detay daha var: ABD, bu yürüyüş devam ederse Musul operasyonuna verdiği hava desteğini keseceğini de söylemiş.

Abadi yaptığı açıklamada, Musul operasyonunun ne zaman biteceğinin öngörülemeyeceğini söylüyor. Irak ordusundan yapılan bazı açıklamalarda da Musul operasyonun tam bir kabusa dönüştüğüne dair detaylar var.

Kırılganlık ve belirsizlikle başlayan Musul operasyonu kırılganlık ve belirsizliklerle devam ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SURİYE'NİN BÖLÜNMESİ GİBİ BİR SONUÇ 03 Ekim 2019 | 575 Okunma ZOMBİLEŞEN TERÖR 24 Eylül 2019 | 180 Okunma PETROLÜN KAZDIĞI YENİ KUYU 16 Eylül 2019 | 325 Okunma Fırat'ın doğusunda müşterek kara devriyesi 10 Eylül 2019 | 310 Okunma ABD YPG'Yİ MEŞRULAŞTIRMAK İSTİYOR 28 Ağustos 2019 | 2.698 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar