Kerkük'teki Daaş Terörü üzerinden...

AKLIN içine BAHT katan ACEM oyunu: “TAVLA” 17 Ekim 2016’da Musul’u DAAŞ’tan kurtarma harekatı başladı. Bu harekattan sadece dört gün sonra (21 Ekim) Ortadoğu’nun en kilit şehirlerinden biri olan Kerkük...

AKLIN içine BAHT katan ACEM oyunu: “TAVLA”

17 Ekim 2016’da Musul’u DAAŞ’tan kurtarma harekatı başladı. Bu harekattan sadece dört gün sonra (21 Ekim) Ortadoğu’nun en kilit şehirlerinden biri olan Kerkük DAAŞ tarafından karıştırıldı. Gece saat 03.00’den sonra radikal terör kenti esir aldı. Aktif hale geçen DAAŞ hücrelerinin dışarıdan (özellikle Havice’den) sızanlarla birleşmesiyle kentte büyük bir karmaşa yaşanmaya başladı. 

Hemen Kerkük’teki bu DAAŞ terörünün kentte aktif hale geçen hücreler tarafından üretildiği tezi ortaya atıldı. Ancak dışarıdan sızma da olduğuna dair yapılan bazı açıklamalar, duyumlar ve kentte boy gösteren DAAŞ’lıların ‘mücadele alanlarına özgü’ saç-sakal-kıyafet ve çatışma pratikleri bu tezi büyük ölçüde çürüttü. 

Bombalı kemer kuşanmış hafif silah donanımlı bu DAAŞ’lılar, Acil Müdahale Polis Müdürlüğü (Şorta Tavarih Emergency) ve Kerkük Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere pek çok alana saldırı düzenlediler. Yüksek katlara ve çatılara çıkan DAAŞ keskin nişancı ve roketçiler güvenlik güçleri başta olmak üzere hemen herkesi ateş altına aldılar. DAAŞ, özellikle Vahid Huzeyran (1 Haziran), Esra Mefgudin, Domiz, Tisin, Hay Askeri, Kasidiye, Uruba ve Hay Vasiti semtlerinde etki üretti. Kerkük’ün Dibis ilçesindeki elektrik santralini de basarak, üçü İranlı 13 kişiyi katletti. Ayrıca merkezdeki şehrin en büyük otelleri Al Sinober ve Dar üs Selam’ı da ele geçirerek, sadece silahla değil psikolojik etkisiyle de kendini gösterdi.

Kente sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, cuma namazları kılınamadı. Gün içerisinde DAAŞ’ın kentte 10 civarında canlı bomba eylemi gerçekleştirdiği ifade edildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SURİYE'NİN BÖLÜNMESİ GİBİ BİR SONUÇ 03 Ekim 2019 | 575 Okunma ZOMBİLEŞEN TERÖR 24 Eylül 2019 | 180 Okunma PETROLÜN KAZDIĞI YENİ KUYU 16 Eylül 2019 | 325 Okunma Fırat'ın doğusunda müşterek kara devriyesi 10 Eylül 2019 | 310 Okunma ABD YPG'Yİ MEŞRULAŞTIRMAK İSTİYOR 28 Ağustos 2019 | 2.698 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar