Irak sınırındaki Hisar dağı ile Güven Dağı'nın stratejik önemi

Çukurca, Sınır, Güven Dağı... 19 Ekim 2016, gece yarısına yakın bir vakit 2.400 metre yüksekliğindeki dağın ciğer acıtan ekim soğuğunda ve ayazında geceyi, karanlığı, dağı ve...

Çukurca, Sınır, Güven Dağı...

19 Ekim 2016, gece yarısına yakın bir vakit

2.400 metre yüksekliğindeki dağın ciğer acıtan ekim soğuğunda ve ayazında geceyi, karanlığı, dağı ve geçmeyen zamanı bekliyorlardı.

Aynı zamanda çok da heyecanlıydılar.

Bu gece komşu Hisar Dağı’na helikopterle indirme yapılmıştı. Hemen de çatışma çıkmıştı. Saat ondan beri hem telsizleri, hem de cümbüşüyle çatışmayı takip ediyorlardı.

Nasıl takip etmesinler.

Hemen her şey gözlerinin önünde oluyordu. Helikopterler Hisar Dağı’na indirme yaparken, havadayken ateş açılmış, bir arkadaşları helikopterin içindeyken yaralanmıştı.

İyiydi çok şükür.

Açılan ateşlere rağmen indirme başarıyla gerçekleşmiş, Hisar Dağı’nın zirvesi ele geçirilmişti. 

Başarmıştı Dağ Komando.

***

5 gün önce onlar da Güven Dağı’nı çatışarak ele geçirmişlerdi. Dağa çıkarken 8 teröristi öldürmüşler, dördünü de yaralamışlardı. Önlerinden kaçan teröristler yaralılarını Irak’a kaçırmışlar, ama ölülerini kaçıramamışlardı. Canlarını yaktıklarından beri de sınırın öte yanına kurdukları havanlarla atıp duruyorlardı. 

“Geçmiş olsundu.”

Geçirilmişti!

İki de bir de doçka, bikisi ve keskin nişancı tacizi oluyordu. Bir kaç kere de sızmaya çalışmış, baskına yeltenmişlerdi.

Bunlardan birinde Murat Uzman 50 metreden iki teröristi birden indirmişti. Hoş, bu sadece Murat’ın hesabına düşendi. Birini de diğer arkadaşı indirmişti. Mevzileri en uçlarda bir yerlerdeydi. Gözünü budaktan esirgemezdi Murat, ama teröristle sadece güç ve cesaret üzerinden mücadele edilemeyeceğini de bilirdi. Akıl gerekirdi. O yüzden gündüz görüntü verdikleri yerlerde durmaz, hava karardıktan sonra başka yerlere geçerlerdi. Zaten iki teröristi de gündüz mevziisine sızmaya çalışırken avlamıştı. 

Şimdiye kadar sızmaların hepsini boşa çıkarmışlardı. İyi de terörist düşürmüşlerdi. Ama Murat işlerin her zaman istediği gibi gitmeyeceğini de bilirdi. 

Dağdı burası. Kurşun, bomba, şarapnel ADRES SORMAZDI. 

Sözün özü; Güven dağını çatışa çatışa, vuruşa vuruşa almışlardı, şimdilerde de çatışa çatışa, vuruşa vuruşa tutuyorlardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SURİYE'NİN BÖLÜNMESİ GİBİ BİR SONUÇ 03 Ekim 2019 | 575 Okunma ZOMBİLEŞEN TERÖR 24 Eylül 2019 | 180 Okunma PETROLÜN KAZDIĞI YENİ KUYU 16 Eylül 2019 | 325 Okunma Fırat'ın doğusunda müşterek kara devriyesi 10 Eylül 2019 | 310 Okunma ABD YPG'Yİ MEŞRULAŞTIRMAK İSTİYOR 28 Ağustos 2019 | 2.698 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar