Fare tükürüğü stratejisi…

Bu savaşın sonu ne olacak?Dünyayı nasıl etkileyecek?Avrupa’nın doğusunda yaşanan savaş, başlangıçta büyük yankı uyandırdı. Ürettiği belirsizliklerle önceleri büyük ilgi, hassasiyet...

Bu savaşın sonu ne olacak?

Dünyayı nasıl etkileyecek?

Avrupa’nın doğusunda yaşanan savaş, başlangıçta büyük yankı uyandırdı. Ürettiği belirsizliklerle önceleri büyük ilgi, hassasiyet ve kaygı üreten savaş, zaman içinde kanıksandı. Hatta unutuldu. Oysa savaş kendi dinamizmi içinde hiç durmadı, gelişti ve evrildi. Taraflar geçen zaman içinde birbirlerinin güçlerini, hassasiyetlerini, yeteneklerini ve zayıf taraflarını test etti. 

Kışın ve savaş yorgunluğun araya girmesiyle bir süre durağanlaşan savaş, şimdi başka şekillerde konuşulmaya başlandı. 

Geçen Hudson Institute’de savaşa dair bir analiz vardı. Diyorlardı ki; "Küçük savaşlar, büyük savaşlara, büyük savaşlar da nükleer savaşlara yol açar!" Bundan hareketle, analizde ABD’nin Soğuk Savaş'tan bu yana yaşadığı en büyük caydırıcılık başarısızlığından ders çıkartması ve çok geç olmadan zaferi için Ukrayna Ordusu'nun silahlandırılması gerektiğini söylüyordu. 

Yazılanlar bir muhakeme hatası mı, yoksa bir bilen havasında gerçekleri manipüle ederek, daha ötedeki bir ihtirasa Atlantik’i yönlendirmeye mi çalışıyorlar, bunlar yoruma açık. İşgal ve istilalar, direnişlere, direnişler radikalizme, radikalizm iç savaşlara, iç savaşlar büyük savaşa evrildi. Bu evrelerde hep vekaletler savaşı ve manipüleler var. Yani yaşanan süreçler başından beri dışarıda olan değil, bizzat içinde olan ABD ile ilgili.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tank kavgası… 25 Ocak 2023 | 2.488 Okunma Kur’an-ı Kerim yakma… Neden şimdi? 24 Ocak 2023 | 1.403 Okunma Dünyanın Gerasimov ve doktriniyle imtihanı… 18 Ocak 2023 | 615 Okunma Rusya’nın Gerasimov ve doktriniyle imtihanı… 17 Ocak 2023 | 561 Okunma Fare tükürüğü stratejisi… 11 Ocak 2023 | 888 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar