BAB ve AFRİN saha notları:

BAB: Havadan imha ve yumuşatma atışlarıyla başlayan: Bab ve Gabbasin’i hedef aldığı anlaşılan harekat hızlı bir şekilde gelişiyor. Kuzeyden güneye, batıdan doğuya ilerleyen bir kıskaç...

BAB:

Havadan imha ve yumuşatma atışlarıyla başlayan: Bab ve Gabbasin’i hedef aldığı anlaşılan harekat hızlı bir şekilde gelişiyor. Kuzeyden güneye, batıdan doğuya ilerleyen bir kıskaç harekatı bu. Önceki gün alınan 8 köyden sonra dün de ciddi ilerleyiş vardı. Süsyan, Hazwan, Aldana, Kıyran, Uglan ve Avlan köylerinin alındığı ifade ediliyor. DAİŞ’in harekatı geciktirmeyi için yaklaşma istikametlerine mayın, tuzak, EYP, GEYP döşediği ifade ediliyor. Başlangıçta DAİŞ ciddi bir direniş göstermezken, öğleden sonra ciddi anlamda direnmeye başladığı ifade ediliyor.

Öğleden sonrası için; ÖSO unsurların BAB'ın kuzey mahallerine ulaştığına dair saha bilgisi var. 'Teyitsiz' Uçaklar vurmaya devam ediyor. Saha kaynakları 24 gün sonra tekrar başlayan bu hava akınların, DAİŞ üzerinde büyük etki ürettiğini ifade ediyor.

Bab içinde ise sert çatışmalar bekleniyor. İlçede çok ciddi bir tünel ağı oluşturduğu bilgisine yer veriliyor. Tuzak, mayınlama ve EYP hazırlığı yaptığı ifade ediliyor. (Küçük Musul)

Bununla birlikte DAİŞ’in Bab hastanelerindeki cihazları söktüğü, su ve elektrik şebekelerini tahrip ettiği, fırınları söktüğü bilgisi var. Bab’ın düşmesi/düşme tehlikesi başgöstermesi halinde DAİŞ’in kritik malzemeleri Rakka istikametinde kaçırmayı düşündüğü değerlendiriliyor.

24 gün sonra başlayan başlayan hava akınlarının DAİŞ üzerinde büyük etki ürettiği görülüyor.

AFRİN:

Önceki gece Afrin Rajo'da YPG'ye 155'lik Sert Fırtına etkisi görülmüş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SURİYE'NİN BÖLÜNMESİ GİBİ BİR SONUÇ 03 Ekim 2019 | 575 Okunma ZOMBİLEŞEN TERÖR 24 Eylül 2019 | 180 Okunma PETROLÜN KAZDIĞI YENİ KUYU 16 Eylül 2019 | 325 Okunma Fırat'ın doğusunda müşterek kara devriyesi 10 Eylül 2019 | 310 Okunma ABD YPG'Yİ MEŞRULAŞTIRMAK İSTİYOR 28 Ağustos 2019 | 2.698 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar