Yeni ipuçları var

ATATÜRK Havalimanı'na yapılan saldırıyla ilgili önemli gelişmeler var. Eylemi Çeçen uyruklu teröristler gerçekleştirdi. Saldırı kararı Rakka’da alındı. Atatürk Havalimanı’na...

ATATÜRK Havalimanı'na yapılan saldırıyla ilgili önemli gelişmeler var.

Eylemi Çeçen uyruklu teröristler gerçekleştirdi. Saldırı kararı Rakka’da alındı. Atatürk Havalimanı’na yapılan saldırı Menbiç’teki, DEAŞ’ın ‘Dış Odası’nda planlandı. Eylemi gerçekleştirmekle Çeçen-Dağıstan kolu görevlendirildi.

İlk başlarda saldırının istihbarat birimlerine takılmaması için İstanbul’daki yerel hücrelerin devre dışı bırakıldığı yönünde değerlendirmeler vardı. Saldırıdan sonraki ilk dalgada 4’ü yabancı, 9’u Türk olan 13 kişilik bir grup gözaltına alınmıştı. Önceki gün tutuklanan bu grubun sorgusunda yeni delillere ulaşıldı. Eyleme azmettirme, saldırı öncesinde keşif yapılması, para temini ve ev kiralamada İstanbul hücresinin katkısı ortaya çıkarıldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın “Saldırıyı yapanlar ve azmettirenler belirlendi” açıklaması buna dayanıyor. İkinci dalgada gözaltına alınanlar ise teröristlerle dijital bağlantıları tespit edilen isimler. İçlerinde yabancı uyruklu militanlar var.

PARİS TÜRÜ EYLEM HAZIRLIĞI

DEAŞ, en büyük örgütlenmesini internet üzerinden gerçekleştiren bir örgüt. Saldırı talimatları buradan veriliyor, saldırı planları internet üzerinden iletiliyor. Dünyada en büyük yabancı savaşçı hinterlandına sahip bir örgüt olarak karanlık planları için dijital dünyayı çok etkin bir şekilde kullanıyor.
DEAŞ’la mücadelenin en önemli ayaklarından biri buradan geçiyor.

18 Haziran’da İstanbul Beylikdüzü’nde DEAŞ’ın İstanbul’daki hücrelerinden birine yönelik operasyon yapıldı. Biri Türk, ikisi Çeçen üç militan eylem hazırlığı içindeyken yakalandı. Beylikdüzü’nde yakalanan Türk F.G.’nin İstanbul imamlarından biri olduğu ortaya çıktı. Çökertilen hücrenin Paris türü bir eylem hazırlığı içinde olduğu tespit edildi. İstanbul’u kana bulamaya hazırlanan bu hücre dijital verileri inceleyen birimin dikkati sayesinde ortaya çıkarıldı.
Beylikdüzü’ndeki hücre evinde ele geçirilen şarjörlerden birinin daha sonra Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıda kullanılan Glock marka tabancalardan birine ait olduğu tespit edildi. Böylece DEAŞ’ın Çeçen kolunu oluşturan iki hücre arasında irtibat olduğu belirlendi.

LAPTOP ANKARA’YA YOLLANDI

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni partinin ismi ve amblemi 05 Aralık 2019 | 10.581 Okunma Erdoğan’ın telefonu 04 Aralık 2019 | 9.110 Okunma Ekrem İmamoğlu mu Mansur Yavaş mı? 03 Aralık 2019 | 7.446 Okunma Yabancıların Ekrem İmamoğlu ve Ali Babacan merakı 02 Aralık 2019 | 11.099 Okunma Sahneden çekilenler sahneye sürülenler 29 Kasım 2019 | 9.789 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar