Yeni dil yeni yaklaşım

Sürecin başında Erdoğan’ın tehditkâr bir üslubu vardı. “Yiyecek ekmek bulamayacaklar” demişti. “Vanayı kapattığımız anda bu iş biter” diye uyarmıştı. Ancak bu sözleri...

Sürecin başında Erdoğan’ın tehditkâr bir üslubu vardı. “Yiyecek ekmek bulamayacaklar” demişti. “Vanayı kapattığımız anda bu iş biter” diye uyarmıştı. Ancak bu sözleri ‘referanduma mı, yoksa Kürtlere mi karşı’ yorumlarına neden olmuştu.

Erdoğan üslup değişikliğinin ilk işaretini Meclisi açılış konuşmasında vermiş, “Kuzey Irak Yönetimi yaptığı yanlıştan dönme erdemini gösterdiğinde Türkiye, devleti ve milletiyle bu kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecektir” demişti.

Dün de AK Parti grubunda, “Bizim kimseyi tehdit etme gibi bir niyetimiz yok. Bir dostun diğer dosta söyleyeceği türden şeylerdir” dedi.

Erdoğan, dostluğu kıymetli olduğu kadar husumetinden de korkulması gereken bir lider.

ABD’nin liderliğinde tüm dünya İran’a nükleer ambargosu koymak için harekete geçti. Ama Erdoğan, ABD’nin karşısında İran’ın yanında yer aldı.

ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, Katar’a yaptırım sürecini başlattı. Katar’ın yanında sadece Erdoğan vardı.

Hakeza Bağdat yönetiminin Petrol’den pay vermediği, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin memur maaşlarını ödemekte zorlandığı, İran, Bağdat, KYB, Goran Hareketi ve PKK’nın Barzani’yi devirmek üzere harekete geçtiği bir sırada Barzani’nin arkasında kim durdu? Erdoğan.

Ama aynı Erdoğan, Mısır’ın diktatörü Sisi’yle aynı masaya oturtulmak istendiğinde ABD Başkanı’nın yemeğini protesto edip gitmeyecek kadar da kararlı bir lider.

Barzani’nin bunu iyi değerlendirmesi gerekiyor. Erdoğan dün Barzani’ye, yanlıştan döndüğü takdirde, “dost kapısı”nın açık olduğu mesajını verdi. “Şimdilik sadece belirli alanlardaki ambargolarl...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cinsel istismar ve kadına şiddet kapsam dışı 30 Mart 2020 | 3.520 Okunma Çinli doktorlar koronavirüsle mücadelede ne önerdi? 27 Mart 2020 | 8.529 Okunma Erdoğan’ın kırmızı çizgisi ve tepki gösterdiği konu ne oldu? 26 Mart 2020 | 10.075 Okunma Favipiravir’in sonuçları hafta başında alınacak 25 Mart 2020 | 4.564 Okunma Çin’den gelen ilaç Favipiravir 24 Mart 2020 | 5.750 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar