Yeni bir anket ve ilginç sonuçlar

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (18.05.2022)''Yeni bir anket ve ilginç sonuçlar'' başlıklı yazısı.

Artık seçim sürecine girildiği için anketleri daha dikkatli bir şekilde takip etmek gerekiyor.

Özellikle de seçim kararı alınıp cumhurbaşkanı adayları belli olduktan sonra yapılacak olan araştırmalar daha çok fikir verici olacak.

Bugün Hakan Bayrakçı’nın başkanı olduğu Sonar Araştırma’nın 6-12 Mayıs tarihleri arasında 2840 kişi ile, yüz yüze görüşme yöntemiyle yaptığı araştırmayı paylaşmak istiyorum.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Sonar’ın ‘Yapılacak ilk seçimde kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorsunuz?’ sorusuna kararsızların dağıtılması halinde ankete katılanların yüzde 39.2’si ‘Erdoğan’ yanıtını veriyor. Onu yüzde 15.7’yle ‘Mansur Yavaş’ takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 12.5’le ‘Ekrem İmamoğlu’ geliyor.

KILIÇDAROĞLU KAÇINCI SIRADA

Son zamanlarda atak yapan Kılıçdaroğlu, Sonar’ın anketinde yüzde 3.9’la 6’ncı sırada gelirken, üçüncü sıradaki İmamoğlu’nu sırasıyla yüzde 8’le Meral Akşener ve yüzde 4.7’yle Selahattin Demirtaş takip ediyor. Kılıçdaroğlu bu sonuçla Akşener ve Demirtaş’ın gerisinde 6’ncı sırada yer alıyor.

KILIÇDAROĞLU ADAY MI

Sonar’ın anketinde gerilerde çıkıyor ama Ekrem İmamoğlu’nun başarısız Karadeniz gezisinden sonra CHP Genel Merkezi’nde Kılıçdaroğlu’nun tartışmasız cumhurbaşkanı adayı olduğu düşünülüyor. İçlerinde CHP’nin adayının Kılıçdaroğlu olduğunu haziran ayında açıklayalım görüşünü savunanlar var. Kılıçdaroğlu ismi açıklansın ki İmamoğlu ve Yavaş aday olmaya cesaret bulamasın diye düşünülüyor. Yani Kılıçdaroğlu’nun ekibinin kafasında bu iş bitmiş gibi. Kılıçdaroğlu’nun mesafe aldığı doğru, İmamoğlu ve Yavaş’ı gerilettiği doğru ama bu iş Meral Akşener ve Ekrem İmamoğlu bitti demeden bitmez.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sorularla Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ve Akşener’in tavrı 05 Temmuz 2022 | 17 Okunma Cumhurbaşkanı adayı ne zaman belirlenecek? Siyaset dışı aday gündemde mi 05 Temmuz 2022 | 1.747 Okunma Babacan ve Demirtaş’tan adaylık sinyali 04 Temmuz 2022 | 3.770 Okunma Akşener, Kılıçdaroğlu’na rakip olur mu 01 Temmuz 2022 | 2.653 Okunma Kılıçdaroğlu aday olabilecek mi, HDP’den çatı aday önerisi 30 Haziran 2022 | 4.304 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar