Tunus’a bak ne dediğimi anlarsın

Tunus’ta askerin desteğini arkasına alan Cumhurbaşkanı Kays Said, darbe yaptı. Meclisin yetkilerini dondurdu, başbakanı değiştirdi.

Tunus’ta askerin desteğini arkasına alan Cumhurbaşkanı Kays Said, darbe yaptı. Meclisin yetkilerini dondurdu, başbakanı değiştirdi.

Tunus’un en büyük siyasi partisi olan Nahda’nın lideri Gannuşi ise başkanı olduğu Meclise sokulmadı. Tunus’ta demokrasinin yaşaması için diyaloğu esas alan Gannuşi, tüm siyasi partilerin bir masa etrafında toplanarak bir çıkış planında anlaşmasını önerdi.

Tunus darbesi karşısında Batı dünyası yine kendisine yakışanı yaptı. Mısır’da olduğu gibi darbecilerin arkasında yer aldı.

BAE ETKİSİ

Tunus darbesinde dikkat çekmek istediğim farklı bir nokta var. Mısır’daki darbede olduğu gibi Tunus darbesinin arkasında da Birleşik Arap Emirlikleri’nin parmağı olduğu ortaya çıktı.

BAE Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed’in adamı olarak bilinen Dubai Emniyet Müdürlüğü Başkanı Korgeneral Dhahi’nin, darbeden 4 gün önce “Müslüman Kardeşler’e darbe geliyor” şeklinde paylaşımlar yaptığı ortaya çıktı. Muhammed Bin Zayed’in ise Tunus darbesi için 5 milyar dolarlık bir fon oluşturduğu söyleniyor. BAE resmen ve alenen darbe sponsorluğu yapıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HDP konusunda Akşener, Kılıçdaroğlu gibi mi düşünüyor? 22 Eylül 2021 | 3.803 Okunma Kılıçdaroğlu, İmralı’ya da gidecek mi? 21 Eylül 2021 | 4.872 Okunma Erken seçim tahminlerini etkileyecek söylenti 20 Eylül 2021 | 3.402 Okunma Ödül gecesinde yaşananlar ve Erdoğan’ın rotası 17 Eylül 2021 | 1.193 Okunma Kılıçdaroğlu’nun siyasi final hesabı 16 Eylül 2021 | 1.899 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar