Teröristlerin hedefi Meclis miydi... Sınır ötesi operasyon gündemde mi

Hürriyet yazarı Abdulkadi Selvi bu hafta 'Teröristlerin hedefi Meclis miydi... Sınır ötesi operasyon gündemde mi' başlıklı yazısını kaleme aldı.

***

MECLİS’in açıldığı 1 Ekim tarihinde, İçişleri Bakanlığı’na canlı bomba ile saldırı düzenlemek isteyen iki terörist polislerin dikkati sayesinde etkisiz hale getirildi.

Terör saldırısını gerçekleştiren iki teröristin PKK’da Murat Karayılan’a bağlı “Ölümsüzler Taburu”nda yer aldıkları ve canlı bomba olarak yetiştirildikleri tespit edildi.

PKK’nın da Meclis’in açılışı nedeniyle özellikle 1 Ekim tarihini seçtiği belirlendi. Terör örgütünün böylece ses getirici bir eylem yapmayı amaçladığı ortaya çıktı. Daha önceki eylemlerinde araç kiralama yöntemini kullanan PKK’nın saldırıyı 1 Ekim tarihine yetiştirmek için ilk kez aracı gasp ettiği ortaya çıktı.

Kayseri’nin Develi ilçesine bağlı Çataloluk Mahallesi’nde veteriner Mikail Bozağan’ı tabancayla öldürdükten sonra gasp ettikleri araçla Keskin ve Kırıkkale üzerinden Ankara’ya giriş yaptıkları belirlendi.

ATATÜRK BULVARI’NDAN GELDİLER

- 1 Ekim gecesi gasp ettikleri araçla Ankara’ya giriş yapan teröristlerin, keşif yapmadan doğrudan Meclis ve İçişleri Bakanlığı’nın bulunduğu Bakanlıklar’a yöneldikleri tespit edildi. Kamera kayıtlarının incelemesinde iki teröristin Atatürk Bulvarı’ndan Bakanlıklar’a geldikleri belirlendi.

- Teröristlerin yapacakları eylemin ses getirici olması için Meclis’in açıldığı 1 Ekim tarihini seçtikleri tartışma götürmez bir gerçek. O nedenle ‘tarih ayarlı saldırı’ deniliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Denizbank yöneticileri Ponzi Seçil olayında ifadeye çağrılmış 07 Aralık 2023 | 2.138 Okunma İçişleri Bakanı ile konuştuklarımız ve izlenimim 06 Aralık 2023 | 1.441 Okunma İYİ Parti’nin kararı seçim sonuçlarını etkileyecek 05 Aralık 2023 | 3.002 Okunma İYİ Parti CHP ile seçim işbirliği kararı alacak mı 04 Aralık 2023 | 1.919 Okunma Cumhurbaşkanı Erdoğan Dubai dönüşü gazetecilere konuştu: Dilan Polat- Seçil Erzan sorusu ve Erdoğan’ın tavrı 03 Aralık 2023 | 463 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar