Seçim tarihini belirleyecek gelişme

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (28.01.2022)''Seçim tarihini belirleyecek gelişme'' başlıklı yazısı.

Biliyorsunuz Anayasa’nın 67. maddesinde, “Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz” deniliyor.

O nedenle seçim kanunuyla ilgili olarak şimdi vereceğim bilgileri önünüze 2023 yılının takvimini koyarak değerlendirirseniz sevinirim.

Çünkü AK Parti ile MHP’nin üzerinde anlaşmaya vardığı seçim ve siyasi partiler yasasında değişiklik öngören yasa teklifi, şubat ayında Meclis’e sunuluyor. Bu demektir ki seçim yasasındaki değişiklikler ne zaman Meclis’ten geçerse o tarihten itibaren 1 yıl içinde erken seçim yok. Seçim yasasındaki değişiklik Meclis’ten şubat ya da mart ayında geçti diyelim. Anayasa’ya göre 2023 yılının şubat ya da mart ayına kadar yeni yasayla erken seçim yapılamaz demektir. Tabii ondan sonra haziran ayına 3 ya da 4 ay kalıyor. 3 ay için de erken seçime gidilmez.

ÖNEMLİ ÜÇ DEĞİŞİKLİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli’nin üzerinde mutabakata vardığı teklif üzerinde AK Parti’den Hayati Yazıcı, MHP’den ise Feti Yıldız çalışmaları yürütüyorlardı. Onlar da çalışmalarını tamamladılar. Değişikliklerle ilgili önemli olan 3 noktaya dikkat çekmek istiyorum:

1) Seçim barajı yüzde 7’ye düşürülüyor.

2) Seçimlere katılmak için Meclis’te grubun olması zorunluluğu kaldırılıyor.

3) Dar ya da daraltılmış bölge gündemde değil, seçimlerde nispi temsil sistemi devam ediyor.

Seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesi ittifaklar açısından kritik. HDP’nin oluşturacağı üçüncü ittifak ve baraj sorunu yaşamayan İYİ Parti açısından yüzde 7 oranı önemli olacak.

İMAMOĞLU NEREDE YANLIŞ YAPTI

KİMSENİN, Ekrem İmamoğlu’nun İngiliz Büyükelçi ile yediği balıkta gözü yoktur. Peki sorun nerede?

İstanbul’da son yılların en büyük kar yağışının gerçekleştiği bir sırada, insanların yollarda kaldığı, soğuktan, tıkanan yollardan dolayı perişan olduğu bir sırada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun balıkçıda olduğunun ortaya çıkmasında.

KAHRAMAN BATTI

Kriz dönemlerinde insanlar yöneticilerini başlarında görmek isterler. İnsanlarımız kendileri saatlerce yollarda kaldığı, perişan olduğu bir dönemde yöneticilerinin balıkçıda keyif yaptığını görmeyi ise hiç istemezler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Öğretmen atamaları yapılacak mı? 23 Mayıs 2022 | 3.007 Okunma Pistler değerlendirilecek 20 Mayıs 2022 | 2.087 Okunma Erdoğan kime mesaj verdi? 19 Mayıs 2022 | 1.044 Okunma Yeni bir anket ve ilginç sonuçlar 18 Mayıs 2022 | 5.607 Okunma Kılıçdaroğlu’nun stratejisi Erdoğan’a yarar mı 17 Mayıs 2022 | 2.717 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar