Pınar Gültekin kararı kabine gündeminde

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (27.06.2022)''Pınar Gültekin kararı kabine gündeminde'' başlıklı yazısı.

Bugün kabine toplantısında gündem maddelerinden birini kamu vicdanını yaralayan Pınar Gültekin cinayetiyle ilgili verilen karar oluşturacak.

Pınar Gültekin cinayetiyle ilgili kararda uygulanan “haksız tahrik indirim” tepkiye neden olmuştu. Mahkemenin bir hukuk garabeti olan gerekçeli kararı ise tam anlamıyla tüy dikti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın kabineye “tahrik indirimi”yle ilgili bilgi vermesi bekleniyor.

Aile Bakanı Derya Yanık, “Ağır tahrik sebebiyle indirim uygulanmasını kabul etmemiz mümkün değildir” diye tepki göstermişti.

BOZDAĞ’DAN KALICI ÇÖZÜM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Pınar Gültekin davasında verilen kararın vicdanları yaraladığını belirterek rahatsızlığını ortaya koydu. Bekir Bozdağ, sadece tepki göstermek yerine kalıcı düzenlemeler yapmaktan yana olan birisi. Katillerin mahkemede takım elbise giyip kravat takıp iyi hal indiriminden yararlanmasına son veren düzenlemeyi gerçekleştirmişti. Böylece mahkeme salonlarında oynanan iyi hal tiyatrosu son bulmuştu. Bozdağ, “haksız tahrik indimi” için de kolları sıvadı. Adalet Bakanlığı’nda “haksız tahrik indirimi”ni düzenleyen TCK’nın 29. maddesi üzerinde bir çalışma başlatıldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan’ın, ‘Zihinlerde hiçbir soru işareti kalmasın’ talimatı KPSS’de iptali getirdi 05 Ağustos 2022 | 1.064 Okunma KPSS sınavı iptal edilir mi 04 Ağustos 2022 | 2.294 Okunma Erdoğan’ın yayınlanmamış fotoğrafları ve seçim talimatı 03 Ağustos 2022 | 4.017 Okunma Cemevi saldırısı cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik bir mesaj mı 02 Ağustos 2022 | 1.479 Okunma Cemevlerine saldırının arkasında ne yatıyor 01 Ağustos 2022 | 5.186 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar