Öztürk Yılmaz’la ne konuştuk, Mansur Yavaş ne söyledi?

Siyasetin gündeminde iki isim var.Biri Türkçe ezan çıkışıyla gündeme gelen CHP’li Öztürk Yılmaz.Diğeri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için muhalefetin...

Siyasetin gündeminde iki isim var.

Biri Türkçe ezan çıkışıyla gündeme gelen CHP’li Öztürk Yılmaz.

Diğeri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için muhalefetin gözdesi olan Mansur Yavaş.

Öztürk Yılmaz’la ilgili CHP’de çifte disiplin soruşturması sürüyor. Biri Türkçe ezan tartışmasıyla ilgili. Diğeri ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “İstifa etmiyorum, sıkıysa partiden at” çıkışıyla ilgili. Öztürk Yılmaz’ın Türkçe ezan çıkışını konuşmak üzere aradığımda Kılıçdaroğlu’nu hiç bu kadar sinirli görmemiştim. Daha ben sormadan takır takır konuşmaya başladı. “Arapça ezan İslam dinimizin bir değeridir. Dünyanın neresinde okunursa okunsun ezanın İslam’ın bir çağrısı olduğunu ifade eder ki dünyanın her yerinde de ezan Arapça okunur” dedi. Ben daha “CHP” demeden o, “CHP’li olan, CHP’nin kararlarına ve politikalarına uymak zorundadır. Herkes istediği gibi hareket edemez. İstediğim gibi hareket ederim derseniz o zaman partiden ayrılırsınız” diyerek kapıyı gösterdi.

Kılıçdaroğlu’na meydan okumayı tercih eden Öztürk Yılmaz’ın jet hızıyla partiden ihraç edilmesi bekleniyor.
Öztürk Yılmaz’la konuştum. “CHP’den ihraç edilirse parti kuracak” söylentisini sordum. Cevap vermek istemedi. Ama “yok” da demedi. CHP tabanından yoğun ilgi gördüğünü söyledi. “Telefonlarım susmuyor, odam dolup taşıyor” diye konuştu. “Ben Arapça ezan okunmasın demedim. Biri derse ona ilk karşı çıkan ben olurum. Ama Türkçe ezan okunsun dedim.
Dinle ilgili değil, dille ilgili bir çıkıştı”
diye ilave etti. İzlenimimi sorarsanız, Öztürk Yılmaz siyasi literatürümüze Mümtaz Soysal’ın kazandırdığı şekliyle “vuruşarak çekiliyor”. CHP’den ihraç edildiğinde parti kurup yoluna devam edecek gibi görünüyor.

MANSUR YAVAŞ ADAY OLACAK MI?

Mansur Yavaş’a gelince, siyasi hayatının kritik süreçlerinden birini yaşıyor. Bu seçimde hem İYİ Parti hem CHP onu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olarak göstermek istiyor. Meral Akşener, “Mansur Yavaş’ın Ankara adaylığını kabul etmesini çok isterim” dedi. Kılıçdaroğlu, “Bizim istediğimiz, düşlediğimiz Ankara’yı hayata geçirebilecek bilgi birikimine sahiptir Mansur Yavaş” diyerek açık çek verdi.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
1 Nisan senaryolarında ne var? 14 Şubat 2019 | 9.364 Okunma Dolar ne olur, ekonomide tepeyi aştık mı? 13 Şubat 2019 | 7.766 Okunma Gıdada yeni paket geliyor 12 Şubat 2019 | 305 Okunma CHP’lilerin Kılıçdaroğlu’ndan beklentileri 11 Şubat 2019 | 160 Okunma Meclis Başkanlığı kulisi 07 Şubat 2019 | 160 Okunma
TÜM YAZILARI