Oylar hangi liderlere ve hangi partilere gidiyor

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (28.07.2022)''Oylar hangi liderlere ve hangi partilere gidiyor'' başlıklı yazısı.

Bilirsiniz anketleri dikkatli bir şekilde takip etmeye çalışırım. Şunu gördüm, sahada ne varsa ankete o yansıyor. Yeter ki manipülatif olmasın. Optimar’ın haziran ayı anketinde de onu gördüm.

Hilmi Daşdemir’in başkanı olduğu Optimar’ın 11-14 Temmuz tarihleri arasında 3 bin 481 kişi ile yüz yüze anket yöntemiyle yaptığı araştırma siyasetteki inişleri ve çıkışları göstermesi açısından önemli sonuçlar içeriyor. Optimar’ın anketini incelerken, siyasette bir ince ayar döneminin yaşandığı izlenimi edindim.

“Türkiye’nin en önemli sorunu ne?” diye sorulduğunda ilk madde bir süredir hiç değişmiyor. Tartışmasız bir şekilde “ekonomi” ilk sırada ve halkımızın en önemli sorunu olarak zamlar çıkıyor. O nedenle her defasında Erdoğan’ın rakibi ne Kılıçdaroğlu ne Akşener diyorum. Erdoğan’ın rakibi ekonomi. Ama ilginç bir nokta daha var. Halk çözümü de yine Erdoğan’dan bekliyor. Erdoğan’ın çözeceğine inanıyor. Ekonomi yakıcı bir sorun ama halkımız ‘Muhalefet bunu çözer’ demiyor. Hiçbir ankette Kılıçdaroğlu çözer ya da Akşener umut olur gibi bir yanıt çıkmıyor. Dikkat ederseniz hiçbir denklemde İmamoğlu’ndan söz etmedim. Çünkü İstanbul’dan gelen sesler İmamoğlu’nun oylarını süpürmeye başlamış. İlk seçimde İmamoğlu’nu süresiz tatile gönderebilirler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yükselişte 15 Ağustos 2022 | 1.182 Okunma Erdoğan’ın, ‘Zihinlerde hiçbir soru işareti kalmasın’ talimatı KPSS’de iptali getirdi 05 Ağustos 2022 | 1.066 Okunma KPSS sınavı iptal edilir mi 04 Ağustos 2022 | 2.294 Okunma Erdoğan’ın yayınlanmamış fotoğrafları ve seçim talimatı 03 Ağustos 2022 | 4.021 Okunma Cemevi saldırısı cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik bir mesaj mı 02 Ağustos 2022 | 1.480 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar