Öğretmen atamaları yapılacak mı?

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (23.05.2022)'' Öğretmen atamaları yapılacak mı?'' başlıklı yazısı.

Haber bekleyen iki kesimle yeni bilgileri paylaşmak istediğim için bugün siyasi kulislere 24 saatlik bir ara vereceğim.

Birisi öğretmen atamaları. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer’le öğretmen atamalarını ve yaz okulu konusunu konuştum. Bakan Özer’in açıklamalarını paylaşacağım. Bir de pandemi nedeniyle izinli sayılan açık cezaevindeki mahkûmların yeniden cezaevine dönüş konusu var. İki yıldır dışarıda olan mahkûmlar, izinlerinin uzatılmasını talep ediyor. Bugün Bakanlar Kurulu toplantısı var. Peki Kabine’den uzatma kararı çıkacak mı? Son durum ne? Onu da aktaracağım.

Ama önce öğretmenlerin atanması konusu var.

ÖĞRETMENLER ATANACAK

Meclis’te Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’le konuştum. Milli Eğitim Bakanı Özer, bu yıl için yapılacak öğretmen atamaları konusunda yaptığı açıklamaların geçerli olduğunu söyledi. Bu yıl öğretmen atamalarının yapılacağını açıkladı. Atanacak öğretmenleri 2022-2023 öğretim yılına yetiştireceklerini ifade etti.

Atama bekleyen öğretmen adayları rahat olsun. Bu söz bakan sözü. Ama ortada sadece söz yok. Milli Eğitim Bakanı öğretmen atamaları konusundaki hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığını anlattı. 2022-2023 yılına yetiştireceklerinin altını çizdi.

KONTENJANLARI FAZLA OLACAK

Bakan Özer iki şey daha söyledi.

1- Bu yıl okul öncesi öğretmenliği kontenjanlarının fazla olacağını...

2- Yeni atamada kontenjanın yüzde 50’den fazlasının İstanbul’a verileceğini ifade etti.

Okul öncesi eğitim konusu Milli Eğitim Bakanı Özer’in önceliklerinden biri. Bu yönde önemli mesafe alındı. Özel okullar sistemlerini kurmuşlardı. Ama devlet okulları bu konuda yetersizdi. Mahmut Özer’in farkı, bunu bir seferberlik şeklinde başlatıp devlet okullarını da bu yarışın içine soktu. Herkes çocuğunu okul öncesi eğitime vermek ister ama herkesin özel okullara gönderecek imkânı yok. Özellikle de İstanbul’da çalışan aileler açısından bu çok temel bir ihtiyaçtı. O nedenle devlet okullarının okul öncesi eğitim işine girmesi bu işin tabana yayılması açısından yerinde bir karar oldu. Şimdi okul öncesi öğretmen atamalarındaki kontenjanın arttırılmasıyla birlikte bu konudaki bir eksiklik de giderilecek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sorularla Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ve Akşener’in tavrı 05 Temmuz 2022 | 4 Okunma Cumhurbaşkanı adayı ne zaman belirlenecek? Siyaset dışı aday gündemde mi 05 Temmuz 2022 | 1.697 Okunma Babacan ve Demirtaş’tan adaylık sinyali 04 Temmuz 2022 | 3.767 Okunma Akşener, Kılıçdaroğlu’na rakip olur mu 01 Temmuz 2022 | 2.621 Okunma Kılıçdaroğlu aday olabilecek mi, HDP’den çatı aday önerisi 30 Haziran 2022 | 4.304 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar